Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

9 hacků na angličtinu pro samouky

Obsah článku

Jste začátečník, nebo věčný začátečník v angličtině?

Jestli vás to uklidní, tak věčných začátečníků je opravdu hodně. Včetně mě.

Nejste tom rozhodně sami.

Angličtina pro samouky není jenom legendární knížka, je to i náš článek plný tipů a hacků jak studovat anglicky efektivně, rychle, zábavně, ale hlavně s výsledky.

Přiznám se, že jsem jeden čas měl i takové období, že mi bylo trapné přihlásit se na nějaký kurz, nebo skupinovou lekci. Styděl jsem se za svou angličtinu.

A tak jsem raději vyhledával na internetu různé triky na angličtinu pro samouky. Některé mi nedávaly smysl, některé mi přišly vyloženě jako ztráta času.

Ale začal jsem to zkoušet a tady je můj přehled věcí, které jsem vyzkoušel.

Takže pokud se taky tak trošku stydíte za svou angličtinu a raději chcete trénovat doma v ústraní, tak jste tady správně. Článek je přesně pro vás.

Ahoj, pokud hledáte českou aplikaci na učení jazyků za rozumnou cenu, tak určitě vyzkoušejte EasyLingo.

recenze / ukázková lekce

Ano, Easy Lingo je moje nejlepší kamarádka na angličtinu. Nikdy mi nevynadá, nemusím se před ní stydět, že mi to nejde a má se mnou trpělivost.

Tahle aplikace na angličtinu je možná ten nejlepší hack na angličtinu.

Vyzkoušejte si ji taky. První lekce je zdarma.

A tady je přehled mých dalších hacků pro anglické samostudium.

Sledování filmů v angličtině

Filmy mě hodně baví. A některé mám nakoukané třeba 10x. Třeba můj oblíbený díl Jamese Bonda – Casino Royale jsem viděl minimálně 15x. Hezky pěkně v češtině s luxusním dabingem. 

A nesmějte se mi prosím. Mám to prostě rád. ???? ???? ????

Angličtina pro samouky sledování filmů v angličtině

Takovéhle filmy, které znám téměř nazpaměť, si pouštím v angličtině s titulky. Sice tomu nerozumím, ale díky dokonalé ???? znalosti děje vím přesně o čem právě mluví, nebo co píšou v titulkách.

Poslední dobou zkouším i sledovat filmy bez titulek. Jenom v anj. Člověk se víc soustředí na to co říkají. Můj mozek totiž nezvládá sbírat slovíčka z textu i mluveného slova najednou.

Nevím úplně jaký to má dopad na moji anj, ale baví mě to. A všichni říkají, že sledování filmů je dobrý. A ten dobrý pocit, že něco dělám je k nezaplacení.

Na sledování filmů a studování anj. existují i různé aplikace. Já jsem dřív zkoušel Mooveez. Myslím, že to je šikovná aplikace, ale mě to nějak neoslovilo.

Podobné je to s angličtinou na Youtube. Tam ale můžete sledovat specializované kanály na učení angličtiny.

Překlady stránek

Můj job je online marketing a tak velmi často hledám inspiraci v zahraničí. Pro nás markeťáky jsou hodně důležité texty. Především prodejní texty. A tak jsem si začal jednoduše překládat zajímavé prodejní stránky z anj.

Zabíjím tím dvě mouchy jednou ranou. Jednu anglickou mouchu a jednu marketingovou. Zkrátka je to téma, které mě baví. Jsou týdny, kdy s tím strávím každé ráno cca 20 – 30 minut.

Teprve potom se s dobrým pocitem, že jsem něco udělat pro svoji anj i pro svůj business vrhnu na povinnosti běžného dne.

Jednoduše překládám stránky, které mě zajímají. U mě je to podnikání a online marketingu, pro vás to může být třeba cestování, nebo sport.

Zkuste si například přeložit své stránky a potom je třeba porovnat s profesionálním překladem webu od překladatelské agentury.

Přehoďte si aplikace do angličtiny

Přepnutí facebooku do angličtiny

Mobilní aplikace jsou v současné době něco, co používáme denně. Ať už mluvíme o sociálních sítích, e-mailech nebo o editoru fotografií. Podle některých statistik má ve svém telefonu průměrný člověk staženo kolem třiceti aplikací. Já si myslím, že to bude mnohem víc.

Samozřejmě nevyužívá všechny, ale představte si, kdybyste všechny měli v anglickém jazyce. To by nebylo úniku, zkrátka byste museli neustále být v kontaktu s angličtinou.

Pokud si chcete svou angličtinu zlepšit, je změna jazyka u nástrojů, které používáte každý den takový malý krůček jak se obklopit angličtinou.

Aplikace pro anglické samouky

Když už je řeč o aplikacích, tak nemůžeme vynechat nejrůznější aplikace na angličtinu.

Já jsem začínal s Duolingem, což je asi první aplikace, která napadne každého anglického samouka. Mě ale vůbec nevyhovuje. Přišlo mi, že se furt do kolečka učím základy a nikam se neposouvám.

Mnohem víc mě baví právě aplikace EasyLingo od Online jazyků. Kde studuju už 4 kurz a patřím mezi 50 nejlepších studentů v počtu odstudovaných hodin. ????

Můžete si to ověřit, když si mě přidáte do přátel v aplikaci. Teda, pokud ji také využíváte. 😉 Najdete mě tam jako Dušan Souček a teď tam mám profilovou fotku z Londýna s W. Churchilem v pozadí. ????

Update červenec 2022: Už nepatřím mezi nejlepších 50 studentů.

Studuju každý den. Můj rekord je něco přes 100 dní v kuse. Někdy studuju hodinu denně, někdy půl, někdy jenom 15 minut.

 • Každý den si procvičím slovíčka. Teda spíš celé fráze.
 • Každý den se také opakují některá cvičení. Většinou ty, která vám moc nešla.
 • A každý den se posunu zase o kousek dál v nové látce. To mě baví nejvíc. Ale prý se člověk nejvíc učí opakováním. Tak nejdřív vlítnu na slovíčka a stará cvičení.

Líbí se mi velká variabilita cvičení a možnost studovat kdykoli a odkudkoli. Při čekání na tramvaj, v tramvaji, v čekárně u doktora, na záchodě, v hospodě, v práci, v autě (když neřídíte), atd. ????

Kdykoli, když mám pár volných minut a nechci jenom tak koukat “do blba”, tak můžu studovat anj. Ale občas jen tak koukám “do blba”. To zase jo. ????

Nic neriskujete…

Aplikaci si můžete zdarma vyzkoušet ????

Ukázková lekce zdarma

Všiml jsem si také jedné věci. Vždycky se ve cvičeních objeví něco nového. Něco čemu nerozumím. Teď si třeba vzpomínám na vazbu “there is”, nebo můj oblíbený předpřítomný čas “have to”. 

Apka vám tuhle gramatiku naservíruje nenápadně v několika cvičení, bez jakéhokoli gramatického základu. A teprve za pár lekcí vám to gramaticky vysvětlí.

Mám na sobě vypozorováno, že takhle tu gramatiku pochopím asi tak 100x rychleji. Než, když se mi to kdokoli, nebo cokoli snaží vysvětlit dopředu. ????

Nevím jestli je to úmysl, nebo je to jenom výplod mé technologické fantazie, ale na mě to teda funguje dokonale.

Knížky v angličtině

Svoji prvni anglickou knížku jsem si koupil v Dubaji. Svoji druhou anglickou knížku jsem dostal. Třetí a čtvrtou jsem si objednal z USA (správně, je o marketingu) A poslední jsem si koupil v Praze.

Ani jednu jsem ještě nepřečetl celou. ????‍♂️

Angličtina pro samouky anglické knížky

Hodně času trávím u počítače a občas mám těch svítících obrazovek docela dost. Pak je fajn si zalézt s knížkou a jen tak si číst. Dělám to i normálně s českýma knížkama. ????

Ale když čučím o anglické knížky, tak to je opět další minikousek do skládačky mé budoucí dokonalé angličtiny. ????

No, rozumím tomu tak na 53 %. Ale to vůbec nevadí. Prostě čtu… A občas si vypíšu pár slovíček do notýsku. 😉 Jenom pár, nesnažím se to přeložit doslova jako v předchozím bodě.

Relaxuji přeci s knížkou.

Lektor angličtiny

Ale tady pozor…

Samozřejmě chápu, že si nechcete najímat českého lektora a stydět se před ním. Já to mám podobně.

Našel jsem ale 2 portály, kde si můžete doslova za pár korun zamluvit lekci s lektorem třeba z druhé strany světa. To mě nadchlo a překvapivě tady nemám problém s komunikací.

Strach z mluvení mě tady netrápí. Možná je to tou anonymitou a tím, faktem, že si zavoláme na 30 minut a pak už se nikdy nemusíme vidět. Nemusíme domlouvat žádný další termín.

Zkrátka když chci, tak si tady zamluvím lekci a jdu speakovat. Občas jen tak bez přípravy. Lektoři jsou na to zvyklí.

Cenově to vychází od 100 Kč až klidně po 1.000 Kč. Rozhodně se tady dají najít kvalitní lektoři za rozumnou cenu.

A kde tyhle lektory najdete?

První portál s jmenuje italki.com a první lekce tam získáte levněji. Mimochodem o této platformě jsme napsali i celou recenzi. Přečíst recenzi a zkušenosti s italki.

A druhý portál jsem objevil teprve nedávno. Jmenuje se Preply.com a na první lekce tam získáte 50 % slevu. Recenzi Preply teprve chystáme.

PS: Mrkněte také na náš článek: Kde najít lektory angličtiny

Využijte promarněný čas

Jsou situace, kdy zkrátka musíme zabít trošku toho času. Čekání u doktora, jízda MHD, nebo třeba ranní rituál na toaletě.

To všechno jsou ve zkutečnosti skvělé příležitosti jak se aspoň chvíli pověnovat něčemu anglickému.

 • přečíst si odstavec anglického textu
 • poslechnout si video v angličtině
 • studovat chvíli v aplikaci.

Právě nejrůznější aplikace na jazyky a online kurzy jsou skvělý pomocník dnešní doby na všechny tyto chvíle. Nemám čas studovat je často jenom výmluva.

Anglicky efektivně díky deníku

Až budete čekat v restauraci, než vám přinesou jídlo, zkuste místo stalkování jiných lidí na Instagramu sepsat do poznámek dvě tři věty o tom, co se vám dnes stalo.

Zaspali jste, zmokli nebo se pohádali se kolegou? Výtečně, zkuste to napsat v angličtině. Třeba z toho bude hezký deníček.

Čímž se dostáváme k další metodě, a to zapisování slov a frází, která máme problém si zapamatovat, na kartičky.

Můžete použít nějakou aplikaci na zapisování poznámek v telefonu, nebo si vytvořte papírové karty a pište si slova ručně (což je ještě lepší způsob, protože ručním psaním si slova lépe zapamatujeme). Potom je stačí jen vytáhnout, než se vám uvaří voda na kávu či ohřeje jídlo v mikrovlnce.

Mimochodem když už mluvíme o těch spotřebičích, tak už máte doma onálepkovaný anglickými slovíčky svůj oblíbený kout? ????

Polepte si místnost anglickými slovíčky

Angličtina pro samouky slovíčka

Bytoví designéři a partneři možná radost mít nebudou, ale je to další způsob jak se obklopit angličtinou.

Vždycky, když bude danou věc používat, tak uvidíte jak se řekne anglicky. To vás postupně donutí nad věcí automaticky přemýšlet v angličtině a přestanete tolik vědomě překládat z mateřského jazyka, ale zkrátka začnete myslet v angličtině.

A nebo…

Nebo si dejte pár panáků whiskey, to budete speakovat hned!

A tímto posledním velmi osobním typem na angličtinu pro samouky se s vámi loučím.

A držím vám palce.

Dušan Souček

Dušan Souček

Podnikatel, ???? cestovatel, věčný začátečník a samouk v Angličtině ????. Baví mě testovat a zkoušet různé možnosti formy studia. Svůj boj s Angličtinou sdílím na blogu www.myenglishhacks.cz

Stáhněte si zdarma e-book (krátké PDF) kde se dozvíte jednoduché triky na angličtinu (žádné revoluční metody 😂).

 • Například kde vzít čas na studia.
 • Díky jaké aplikaci dokážu každý den studovat (už pomalu půl roku)
 • A dalších, celkem 12 tipů
 

Na e-mail vám budeme posílat pouze informace ke studování jazyků a cestování. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

6 komentářů

 1. Ahoj, za mne Duolingo ???? Za prve je zdarma narozdil od tebou propagovane Online jazyky, to predevsim. Duolingu he potreba prijit na chut. Poprve jsem to po par cvicenich vzdal se stejnym pocitem, ze se nikam neposouvam. Udelal jsem asi 75 dni a na pul roku to zabalil. Ted uz jedu napodruhe a v kuse mam 196 dni radu a muzu rici, ze na sobe vidim jasny pokrok. Drive jsem nektere lekce vubec nechapal ale ted skoro po 200 dnech v kuse uz je plnim celkem v pohode ????
  Muj prispevek do “mlyna napadu” jak se ucit je sledovani serialu “Extra English Epizode”. Vtipny serial o 4 mladych lidech zijicich v Londyne, krasne ciste mluvi a jsou I titulky pro zacatek.
  Do tretice muj tip je pousteni si z YouTube ruzne lektory na cviceni AJ. Poustim si to pri ceste do prace v aute, he to dobre ma poslech a k vzdelavani. Drzim nam vsem vecnym bojovnikum a AJ palce, at to prokleti zlomime jiz brzy ????

  1. Ahoj Pavle,

   díky moc za komentář do „mlýna nápadů“. ???? Seriál vypadá zajímavě. Myslím, že se na něj podívám.

  1. Zdravím Václave, snažil jsem se tu aplikaci LinQ najít, ale nepovedlo se mi to. Ale možná jsem to jenom rychle vzdal. 😉 Nemáte odkaz, kde bychom ji mohli najít?

 2. Ahoj, já mám dobrou zkušenost s Angličtina jinak Sedmá lekce podcast. Základ je zdarma, jinak se musí připravit, ale je to velice zábavný způsob učení.

  1. Zdravím Michaelo, díky moc za tip. Zatím jsem se díval jenom tak v rychlosti. Informace, že u sedmé lekce se vždy začátečníci zaseknou mi přijde vtipná. A docela pravdivá. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte e-mail, kam vám pošlu e-book.

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky