Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

Památky a zajímavosti v Madridu

Obsah článku

Hlavní město Španělska Madrid je městem v samém středu země a nabízí celou řadu zajímavých památek a atrakcí.

Je rovněž kulturním a historickým centrem celého Španělska.

Madrid má přibližně 3,31 milionu obyvatel a metropolitní oblast obývá kolem 6,3 milionů lidí.

S rozlohou 604,3 km² je největším městem Španělska. Madrid je rovněž sídlem vlády státu a také sídlem Španělského krále.

Madrid je dokonce 3 největším městem Evropy, které bylo vybudované už v roce 860 a od 17. století je hlavním městem Španělska.

Madrid památky

Co v Madridu navštívit

Španělsko má velmi bohatou historii a tak si zachovala celou řadu památek, ne jinak tomu je i u hlavního města.

Královský palác

Majestátní budova, která je považována za nejrozlehlejší svého druhu v západní Evropě, byla postavena v kombinaci barokního a klasicistního stylu. Palác, v podobě, jaké ho známe dnes, stojí na místě svého předchůdce Alcazár, který vyhořel roku 1734.

Královský palác Madrid

Společně s Alcazárem bylo ztraceno mnoho vzácných uměleckých děl. V době, kdy Královský palác vyhořel, stal se centrem moci palác Retiro, umístěný v parku El Retiro – více jak sto dvacet hektarů velký park s více než patnácti tisíci stromy.

Muso Del Prado

Museo Nacional del Prado je muzeum a galerie umění. Vlastní jednu z nejlepších sbírek evropského umění od dvanáctého po devatenácté století na světě, jejímž základem je dřívější španělská královská sbírka.

Muso Del Prado

Bylo založeno jako muzeum maleb a soch. Sbírka obsahuje více než 5000 maleb, 2000 fotografií, 1000 mincí a medailí a téměř 2000 dekorativních předmětů. Sochařství je zde zastoupeno více než 700 sochami. Patří k tzv. Zlatému trojúhelníku umění. Vstupné stojí 15€.

Barrio de La Latina

Madridská čtvrť La Latina, postavená na středověké Islámské pevnosti, je nejstarší částí města a je jednou z nejživějších.

Barrio de La Latina

La Latina je malebná, s úzkými uličkami a nabízí bohaté společenské vyžití a to už v podobě barů, restaurací, kaváren tak i velkého množství obchodů. Za zmínku rozhodně stojí pozoruhodné Goyové maleby v bazilice San Francisco el Grande až po přeplněný bleší trh El Rastro.

Plaza Mayor

Madridské centrální náměstí Plaza Mayor bylo vybudované v letech 1580–1619 a je srdcem města. Rozlehlé prostranství je obklopeno mohutnou budovou Casa de la Panaderia s podloubími, které tvoří přirozený prostor pro mnoho restaurací a kaváren.

Plaza Mayor

Plaza Mayor je populárním místem pro srazy a setkávání Madriďanů i jako odpočinkové prostranství pro turisty kde je možné zakoupit celou řadu suvenýrů.

San Miguel Market

Více než 100 let starý zastřešený gastronomický market, kde najdete nesčetné množství restaurací, drobných provozoven, pekáren a obchodů s potravinami.

Pokud se rozhodnete ochutnat pravou chuť Španělska, tohle je místo přesně pro vás. prodejci prodávají širokou škálu čerstvě připravených tapas, šunky, olivy, pečivo a další potraviny. K dispozici je také pivo, víno a šampaňské

El Retiro Park

Pokud vás už nebude bavit ruch velkoměsta, můžete zajít zrelaxovat do největšího parku ve městě. Místní zde rádi chodí si jen tak sednout, poklábosit s kamarády nebo s kolegy na polední pauzu.

Park má přibližně 125 hektarů plochy, až do konce 19. století sloužil pouze královské rodině a i dnes – jako veřejný a volně přístupný – dělá čest svému jménu, které v překladu znamená něco jako „Příjemné útočiště“.

Nechybí zde např. Růžová zahrada nebo krásné klasické zahrady andaluském stylu, ale tento park současně nabízí také kulturu (výstavní prostory), zábavu a sportovní vyžití pro všechny obyvatele Madridu i jeho návštěvníky.

A většinu z nich uvidíte – alespoň v horkém létě – zřejmě nejčastěji na lodičkách na umělém jezeře při půlkruhovém památníku Alfonsa XII.  Zhruba uprostřed parku najdete navíc velký umělý rybník, na němž si můžete půjčit lodičky nebo šlapadla.

Španělsko a španělština ????????

Nejlepší online kurzy španělštiny
10 tipů, jak se naučit španělsky
Proč byste měli navštívit Španělsko

Díky výhodné pozici Madridu uprostřed Španělska má doslova perfektní výchozí pozici pro další výlety nebo cesty. Ačkoliv je Španělsko velká země (celková rozloha je 505 990 km²) tak se dá během pár hodin jízdy vlakem nebo autem dojet do dalších krásných měst na pobřeží středozemního moře jako Valencie nebo Barcelona

Jak se pohybovat po Madridu?

Madrid má velmi kvalitní systém metra a celkově veřejné dopravy. Nabízí kromě metra také autobusy, vlaky a tramvaje. Celková délka sítě metra je 294 km. Jedná se tak o třetí největší systém svého druhu v Evropě, na světě je devátý nejrozsáhlejší. Systém se, co do počtu stanic, dělí v Evropě o první příčku s Paříží, celosvětově náleží Madridu 5.–6. místo.
K pohybu po Madridu můžete rovněž využít sdílená kola, která najdete téměř po celém městě.

Jak do Madridu?

Nejpohodlnějším způsobem cesty je bezpochyby letecká doprava. Z Prahy let trvá zhruba přes 2 hodiny a je možné najít velmi levné lety díky akcím, převážně nízkonákladových leteckých společností. Podívejte se na srovnání vyhledávačů letenek.

Pokud jste fanoušky sportu, nesmíte zapomenout na návštěvu stadionu Santiago Bernabeu, který je domovským stánkem jednoho z nejslavnějších fotbalových klubů světa Realu Madrid. Kromě návštěvy zápasů samotného můžete navštívit také muzeum. Madrid je rovněž sídlem dalšího fotbalového velkoklubu Atlético Madrid. Španělsko je na nadarmo označováno za fotbalovou zemi. 

Dušan Souček

Dušan Souček

Podnikatel, ???? cestovatel, věčný začátečník a samouk v Angličtině ????. Baví mě testovat a zkoušet různé možnosti formy studia. Svůj boj s Angličtinou sdílím na blogu www.myenglishhacks.cz

Stáhněte si zdarma e-book (krátké PDF) kde se dozvíte jednoduché triky na angličtinu (žádné revoluční metody 😂).

  • Například kde vzít čas na studia.
  • Díky jaké aplikaci dokážu každý den studovat (už pomalu půl roku)
  • A dalších, celkem 12 tipů
 

Na e-mail vám budeme posílat pouze informace ke studování jazyků a cestování. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte e-mail, kam vám pošlu e-book.

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky