Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

10 tipů, jak se naučit rusky

Obsah článku

Ruština patří k jednomu z nejvíce rozšířených jazyků.

Vychází z ní řeči celého slovanského světa.

Rusko je země s rozmanitou přírodou a svérázným obyvatelstvem.

Ruština je jazyk podobný češtině, proto studium není tolik náročné.

Připravili jsme pro vás několik tipů jak se naučit rusky.

Kurzy ruštiny

Online jazyky mají v nabídce 3 online kurzy ruštiny. Pro začátečníky a základní slovíčkový kurz.

Aplikace na ruštinu

Ideální pokud chcete, nebo potřebujete studovat jenom pár minut denně. Kromě angličtiny najdete v české aplikaci EasyLingo dalších 5 světových jazyků.

Lektor ruštiny

Pokud hledáte individuální přístup, tak vyzkoušejte aplikaci italky, kde najdete profesionální i komunitní lektory.

On line kurzy ruštiny

TIP: Nejlepší online kurzy ruštiny

Některé jazykové školy kromě klasických kurzů nabízejí také online kurzy.

Ty jsou výhodné hlavně pro ty, kteří mají málo času a je pro ně lepší učit se z domova. Studovat můžete v kteroukoliv denní i noční dobu a nejste závislí na pořádání kurzu pro veřejnost.

Učíte se sami ve chvílích, kdy se vám to hodí.

online kurzy ruštiny

Nic neriskujete…

Všechny kurzy si můžete zdarma vyzkoušet ????

Ukázková lekce zdarma

On line kurzy jsou také velmi zábavné, obsahují různé kvízy, kde si můžete jazyk procvičit netradiční formou.

Aplikace na ruštinu do mobilu

Zvolte moderní způsob učení a vyzkoušejte aplikace do mobilu. Učit se rusky můžete kdykoliv a odkudkoliv. Třeba při příliš dlouhé jízdě dopravními prostředky, kde se učením ruštiny zabavíte a zároveň se budete vzdělávat.

Vzdělávání pomocí aplikací probíhá zábavnou formou, kdy sbíráte různé body nebo odměny za splněné úkoly. V nabídce aplikací jsou také hry a zábavné programy, které vás neomrzí.

  • Naučte se rusky s Master Lingem – výuka se koná pomocí miniher a interaktivních technik učení, najdete zde různé úkoly, které vás budou bavit, s mobilním telefonem se zcela obklopíte jazykem.
  • Ruština pro začátečníky: Lin Duo HD – ruštinu vás bude učit rodilý mluvčí a pro každé slovo jej budou provázet velmi pěkné ilustrace, jež vám pomohou si je snadno zafixovat. Nepotřebujete neustálé připojení k internetu, aplikace funguje i tak.
  • EasyLingo – je česká aplikace, kde za jednu cenu získáte i dalších minimálně 50 jazykových kurzů. Originálním a zábavným způsobem vás naučí jak se orientovat v jazyce. V rámci výuky vás čeká slovníček a gramatika. Naše zkušenosti a recenze EasyLingo.

Nic neriskujete…

Aplikaci EasyLingo si můžete zdarma vyzkoušet ????

Ukázková lekce zdarma

Naučte se rusky čtením knih

Nic neprocvičí jazyk lépe, než čtení knih. Snadno si tak zafixujete slovíčka a příběh v knize vám napomůže ke správnému vnímání a zapamatování textu.

Čtení cizojazyčných knih je mnohem lepší, než nudné opakování slovíček, která v kontextu nemají význam. Kniha vás zasáhne také po emocionální stránce a budete si tak slova lépe pamatovat.

Nejlepší je začít s knihami pro děti, kde jsou jednoduché texty a snadno srozumitelné nebo využít knih dvojjazyčných.

V těch je vždy na jedné stránce text český a na druhé ruský, pro porovnání a pochopení. Můžete si ihned ověřit, jestli jste si slova přeložili správně.

Knihy vhodné k učení ruštiny najdete v ruské sekci knihkupectví BookTook

knížky v ruštině

Podcasty v ruštině

Základem jazyka je také osvojit si výslovnost a fonetickou přesnost, jelikož můžete se špatným přízvukem vyřknout něco, čemu nebudou rodilí mluvčí vůbec rozumět.

V některých řečech jsou také písmena, která v češtině nejsou nebo se vyslovují zcela jinak. Proto je dobré využít pokročilou formu výuky a použít také podcasty.

  • Russpeach – nabízí výuku ruštiny pro lepší pochopení jazyka a vyslovování slov. Za pomocí ověřených metod schválených odborníky se naučíte perfektní orientaci v ruštině a správné vyslovování.
  • RealLanguage.Club – obsahuje velmi kvalitní materiály a podcasty pro studium. Jednoduché texty, které jsou vhodné i pro začátečníky si můžete číst i zároveň poslouchat. 

Lektor ruštiny

Zkušený lektor ruštiny, který pracuje soukromě nebo ve skupinách vás naučí rusky a vysvětlí vše, čemu nerozumíte z výukových materiálů. Osobním přístupem a přirozenou mluvou v cizím jazyce snadno pochopíte látku.

Nejlepší k učení cizího jazyka je rodilý mluvčí, o učitele ruštiny v naší zemi není nouze, věnuje se jí mnoho různých lektorů, kteří jsou zkušení a poradí vám také s výslovností.

Ve skupině s ostatními studenty si najdete nové přátele a procvičíte si jazyk v příjemném prostředí.

Lektor má ke každému studentovi individuální přístup a dokáže odhadnout míru jeho znalostí i co potřebuje zlepšit a v čem exceluje. Má také vlastní ověřené materiály, které pomáhají ke snadnému zvládání výuky.

Levné a kvalitní lektory najdete také na službě italki.com. Můžete si tam vybrat na základě videa. Výhoda lektorů na italky je, že jde většinou o rodilé mluvčí, kteří vám navíc prozradí spoustu tipů na cestování.

lektor ruštiny

Víte, že první lekce jsou levnější. ????

A všechny lektory si můžete dopředu poslechnout.

Získat zvýhodněné lekce

Naučte se Rusky na Youtube

Na stránkách Youtube je mnoho videí, s jejichž pomocí se můžete naučit rusky. Lekcemi provázejí příjemní lektoři, kteří vám zábavnou formou představí ruský jazyk. Najdete tam také vysvětlení všech slov a vtipná videa s obrázky.

Na Youtube si můžete vyhledat nejen výukové pořady, ale také zahraniční vlogery nebo krátké či vtipné videa. Sledováním zahraničních vlogů si procvičíte jazyk a zároveň vám neunikne aktuální dění.

Čtěte si také ruské blogy nebo pokud máte oblíbený koníček, sledujte ruská videa, která se jím zabývají. Například různé kutilské vychytávky nebo ruční práce jako je háčkování nebo pletení.

Ruština pre slovákov

Naučte se Azbuku

Vycestujte do ruskojazyčných zemí

Jeďte na zájezd do Ruska nebo zemí, kde se rusky mluví. Poznáte tamní kulturu a lidi a jazyk si procvičíte.

I na běžné dovolené se budete dorozumívat základními větami, které vás naučí jak komunikovat a vnímat přirozeně řeč. Místní kultura vám také přiblíží národní tradice a zvyklosti, z nichž vychází mnoho slov.

Navštivte například Moskvu, která je plná památek v přední řadě s impozantními hradbami Kremlu a Rudým náměstím, kde se konají vojenské přehlídky.

Spatříte proslulou stavbu, chrám Vasila Blaženého, jehož věžičky jsou velmi zdobné a připomínají kopečky zmrzliny. Zaujme vás jistě také historický Petrohrad plný nádherných barokních domů u řeky, kterou překlenují mosty, jež se zvedají při průplavu větších lodí.

ruská příroda

Také ukrajinské město Kyjev je nádherné místo, kde najdete úchvatnou operu, v níž si můžete poslechnout představení v ruském jazyce.

Při prohlídce města potkáte množství kaváren, kde si můžete posedět a komunikovat s místními lidmi. Ukrajinština se v mnohém podobá ruštině a tato země je snáze a levněji dostupná. Dá se zde dojet i autem nebo vlakem.

Pokud vás nelákají velká města, vydejte se do hor v pohoří Ural nebo absolvujte zájezd do nejseverněji položeného Jakutsku či do zmrzlých oblastí Sibiře.

10 důvodů proč navštívit Rusko

Rovněž v horách Ukrajiny a dalších zemí sousedících s Ruskem spatříte divokou a nezkrocenou přírodu, která vás uchvátí svou rozmanitostí.

Hora Elbrus je nejvyšší horou Kavkazu a Ruska, její zdolání je cílem pro mnoho horolezců. Není zde tolik turistů, jako na jiných vrcholech a nabízí nevšední zážitky.

Učebnice ruštiny

Učebnice jazyka jsou napsány v různých obtížnostech. Zvolte si podle své pokročilosti, jestli jste začátečník nebo máte již něco nastudováno. S učebnicemi si skvěle procvičíte gramatiku a pochopíte jak věty správně tvořit, aby dávaly smysl.

I jazykové učebnice mohou být bestsellery. Součástí některých učebnic jsou také DVD, které si můžete pustit a podívat se nebo si poslechnout praktickou část učení ruštiny.

Lekce jsou systematicky řazeny a zabývají se běžnými tématy, až po složitější životní situace, do kterých se můžete při cestování dostat.

Tady najdete velký výběr učebnic ruštiny.

učebnice ruštiny

Sledujte filmy

Zabavte se sledováním ruských filmů v originálním znění. I za pomocí titulků se vám bude jazyk dobře učit, spojíte si česká slova s ruskými termíny.

Mrazík

Velmi oblíbeným filmem u nás je ruská pohádka Mrazík, kterou si můžete pustit také v originále. Je to krásná pohádka ze zimního období o lásce a obsahuje mnoho vtipných i zajímavých postav.

Marfuša, Nastěnka i Ivánek vás provázeli v dětství v českém znění a poslechnout si třeba skutečný hlas Baby Jagy v originále nebo píseň loupežníků v ruském znění je opravdu zajímavé.

Svéráz národního lovu

https://www.youtube.com/watch?v=T1V_k61HPWo

Vtipnými ruskými filmy je také série Svéráz národního lovu a Svéráz národního rybolovu, kdy se parta dobrodruhů vydá do lesa na lov a zažije mnohá dobrodružství. Právě ruská příroda je na Rusku to nejkrásnější a zážitky z ní jsou naprosto nezapomenutelné. Ve filmu je vidět typická ruská povaha, kdy nic nejvíce nepředstavitelného vůbec není žádný problém.

Denní hlídka

Fantasy sága Denní hlídka je něco pro milovníky vědeckofantastického žánru. Moderní film s mnoha zajímavými efekty, automobilovými honičkami a akčními scénami.

Propojení fantasy žánru s východní mytologií je fascinující spojení, které probudí zájem v každém divákovi.

Obklopit se ruštinou

Nastavte si vše do ruštiny, například jazyk na mobilu nebo nastavení televizních programů si zvolte v ruštině. Skvělým nástrojem, jak se naučit cizí jazyk je poslechem hudby.

Najděte si ruské interprety, ve vašem oblíbeném žánru a poslouchejte jejich písničky. Pro lepší pochopení si čtěte také texty a zpívejte si s kapelou. Procvičíte si tak nejen samotná slovíčka, ale i výslovnost.

Další podobné články

???????? Jak se naučit anglicky
???????? Jak se naučit španělsky
???????? Jak se naučit německy
???????? Jak se naučit francouzsky
???????? Jak se naučit italsky

Vařte ruská jídla a hledejte recepty na internetu. Objevíte nejen nové chutě, ale také slova a pomocí jídla poznáte nejlépe ruskou kulturu. Motivujte rovněž rodinu, aby se učila s vámi a mohli jste si rusky povídat.

Národními ruskými jídly jsou například hustá řepná polévka s masovým vývarem boršč nebo pelmeně, to jsou plněné těstoviny, které připomínají italské ravioli.

Navštěvujte také různé kulturní akce ruských autorů nebo si vyhledejte ruskou komunitu ve svém městě a aktivně se s těmito lidmi stýkejte.

Redakce My English Hacks

Redakce My English Hacks

Nadšení studenti angličtiny a dalších jazyků, cestovatelé, věční začátečníci, učitelé, lektoři. Píšeme pro vás články s tipy jak co nejlépe a nejefektivněji studovat jazyky. ????

Stáhněte si zdarma e-book (krátké PDF) kde se dozvíte jednoduché triky na angličtinu (žádné revoluční metody 😂).

  • Například kde vzít čas na studia.
  • Díky jaké aplikaci dokážu každý den studovat (už pomalu půl roku)
  • A dalších, celkem 12 tipů
 

Na e-mail vám budeme posílat pouze informace ke studování jazyků a cestování. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte e-mail, kam vám pošlu e-book.

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky