Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

10 důvodů proč navštívit Maltu

Obsah článku

Malta je ostrovní stát ve Středozemním moři ležící poblíž Itálie a Řecka byl dějištěm mnoha historických událostí, které sahají až do starověkých dob.

Dnes je to oblíbená výletní destinace, kterou byste si neměli nechat ujít.

7 000 tisíc let dějin

Osídlení Malty je staré více jak 7000 tisíc let. Ostrov je strategicky umístěn ve Středozemním moři mezi Itálií, Řeckem a Afrikou.

Hlavní město je Valletta, kde najdete velké množství památek a středověkých penovstí.

Sloužil jako významná zastávka obchodních i válečných cest.

Proto se zde vystřídalo několik různých starověkých národů a každý tu zanechal svou nezaměnitelnou stopu.

Skoro na každém kroku lze najít různé vykopávky nebo ruiny starověkých hradů i paláců. Nejznámějšími místy k návštěvě jsou chrám Tarxien Temples, megalitický vápencový komplex Mnajdra a Ggantia.

Z dob středověku stojí za prohlídku několik významných katedrál a paláců. La Valleta s bohatou výzdobou a krásnými freskami, Basilica of the National Shrine of the Blessed Virgin tyčící se na mírném návrší a zářící pískovcovými stěnami.

Významnou kapitolou dějin Malty bylo její obývání řádem Maltézských rytířů, kteří chránili Evropu před vpádem Osmanských vojsk.

Odehrála se zde slavná bitva, která skončila vítězstvím Malťanů.

Vojsko Johanitů však bylo poraženo Napoleonem za dob Napoleonských válek při jeho tažení do Egypta. Maltézský řád se byl nucen přemístit do Říma a odtud požádal o ochranu Italskou vládu, která se spojila s Brity.

Malta se roku 1800 stala britskou kolonií. Což mělo dopad na jazykové znalosti místních obyvatel, kteří se začali učit ke své mateřštině také anglicky.

Po druhé světové válce si Malta vydobyla nezávislost a stala se republikou, avšak bohatá znalost angličtiny zůstala. Kromě angličtiny, tady můžete také hodně slyšet italštinu.

Pestrá a svěží kuchyně

Stejná rozmanitost jako na celém ostrově panuje i v maltské kuchyni. Tím, že se zde vystřídalo v průběhu staletí několik různých vlivů, se obohatila kuchyně Malťanů.

Malta kuchyně

V mnoha restauracích najdete nejvíce pokrmy typicky středomořské. Velké množství ryb a plodů moře, které pochází z místní produkce. Oblíbená je rybí polévka z několika druhů ryb, rybí stejky přelité omáčkou a ryby grilované.

Díky blízkosti Itálie se udržela také pizza a špagety, které si můžete dát téměř na každém rohu.

Podobné články:

Na Maltě je velká spotřeba králičího masa, národním pokrmem je Stuffat tal-Fenek. Skládá se z králičího masa, brambor a zeleniny.

Jako dezert si můžete dát sladké pečivo z listového těsta, ze kterého se hojně peče na mnoho způsobů. K chuťovkám a snídaním nesmí chybět křupavý maltský chléb, olivový olej, kapary, olivy a rajčata.

To vše dochuceno místními bylinkami vysoké kvality, tymiánem, oreganem, mátou, bazalkou a mnoha dalšími druhy.

Na Maltě se nejčastěji pije limonáda z pomerančů nebo pivo či vína z místní produkce, která jsou velmi dobrá.

Naučte se anglicky v krásném prostředí

Pokud nemáte rádi zaprášené kanceláře nebo sychravé anglické podzimy, ale toužíte jazyk používat spíše v destinacích s prázdninovou atmosférou, naučte se anglicky na Maltě.

Malta lodičky

Angličtina je zde jedním z často používaných jazyků díky obdobím britské nadvlády v minulosti, takže budete mít spoustu příležitostí si jej procvičit.

Jazykové kurzy s pobytem na Maltě jsou velmi vyhledávané, díky krásnému prostředí s plážemi a bohatým kulturním životem. Snadno se seznámíte a získáte mnoho přátel.

Malta a angličtina ???????? ????????

Jak se naučit anglicky
100 nejčastějších slovíček
Nejlepší online kurzy angličtiny
Jak na anglická slovíčka

Nádherná příroda a pláže

Malta je ostrov obklopený mořem, o nádherné pláže s azurovou vodou tady opravdu není nouze. Najdete zde místa, která jsou jako ze snu a totálně vám vyrazí dech.

Bělostný písek lemují skalnaté útvary a na modré vodě se zvolna pohupují rybářské lodičky a výletní jachty.

Malta příroda

Nejznámějšími plážemi jsou Mellieha, Blue Lagoon, Golden Bay, Gnejna Bay. Na ostrově se nachází hodně hotelů a možností ubytování.

Můžete si z hotelu zajít rovnou na pláž nebo vyhledat modré laguny a přírodní pláže divoké.

Nejznámější divokou pláží je Comino, Azurové okno se skalním útvarem vybíhajícím do moře nebo Blue Grotto, kde se nacházejí podmořské jeskyně.  

Navštivte útesy Dingli cliffs, které spadají v ostrém úhlu do moře a stojí na nich nejvyšší bod na Maltě s kapličkou sv. Marie Magdaleny, 253 metrů nad mořem.

Bohatý noční život

Malta je ostrov, kde party nikdy nekončí.

Je zde obrovské množství klubů, které naplňují miliony turistů dychtících po zábavě.

Největší koncentrace podniků se nachází ve čtvrti Paceville St. Je Julian. Tím odpadá jakékoliv únavné cestování mezi kluby a můžete jen korzovat a střídat podniky.

Víno, pivo a koktejly tečou proudem. Jsou zde vyhlášené koktejlové bary, kde si můžete dát drinky s deštníčky, ovocem, džusem a rumem za poměrně rozumnou cenu. 

Během roku se pořádá ve městech i několik hudebních festivalů. Nejznámější je Valleta barokní slavnosti nebo Isle of MTV.

Potápění a vodní sporty

Malta to je země pláží a vodních radovánek. Na podmořských korálových útesech můžete spatřit bohatý podmořský život. Pod vodní hladinou se prohání obrovské množství pestrobarevných ryb a dokonce mořští koníci.

Potápění vodní

Malta je od dávných dob křižovatkou lodních cest. Několik lodí na jejích březích ztroskotalo a pod hladinou moře se nachází jejich vraky, které slouží rybám a korálům jako místo k domovu.

Přijeďte se na Maltu potápět za podmořskými vraky, zážitek opravdu stojí za to.

Při ponoru spatříte úchvatné pohledy i na antické sochy a ruiny chrámů, které pohltilo moře.

Vodní sporty zde mají širokou základnu, můžete plavat, jezdit na kitesurfingu, serfovat, jezdit na jachtě, plachtit, na vodních lyžích, vodním skútru, rybařit i šnorchlovat.

Mezi skalami se prohání místní fauna, uvidíte ještěrky a mnoho druhů endemitního ptactva.

Jsou také pláže, které nenavštěvují tak hojně turisté a tam si můžete odpočinout a nemačkat se s ostatními lidmi. Je zde mnoho zapomenutých ospalých míst, kde najdete klid a souznění s přírodou.

Malta útesy

Vyfoťte se na Maltě

Malta je velmi fotogenická, ať se postavíte kdekoliv, vždy bude vaše fotka stát za to.

Nádherné do nebes tyčící se paláce a chrámy doplňují křivolaké uličky s barevnými dveřmi a balkónky.

Na oknech sedí truhlíky s bohatou středomořskou květenou.

Nádherné fotografie získáte u azurově modrého moře se skalními útesy nebo v přístavech s kotvícími lodičkami. Z vyvýšených míst pořídíte úžasné panoramatické fotografie krajiny.

Vyfotit byste si měli určitě hlavní město Valetta, kamenný oblouk Blue Grotto, Modrou lagunu nebo nejkrásnější západy slunce na pláži Ghain Tuffieha.

Nezapomenutelné jsou fotky z vesničky Pepka námořníka nebo ostrova Gozo.

Pokud chcete, aby vaše fotky z Malty stály za to, tak se podívejte na 5 tipů, jak fotit na cestách a vaše fotoúlovky jistě budou stát za to!

Výlety do okolí

Ostrov Malta je zajímavý nejen hlavním turistickým centrem, ale také výlety do okolní krajiny.

Pořádají se výlety do měst Mosta, které je bohatě vyzdobeno květinami, Attard s palácem San Anton.

Blue Grotto je oblast s podmořskými jeskyněmi, do kterých vás odvezou romantické barevné lodičky. Zaujme vás jistě také ostrov Comino s nádherně Modrou lagunou, ve které se můžete okoupat.

Na Maltě najdete místa, která jsou vyznačena v Homérově Odyssee.

Však také na tomto ostrově slavný Odysseus přistál a strávil zde 7 let svého života v zajetí.

Na ostrově Gozo bydlela Kalypso, která Odyssea věznila. Jsou zde krásné kamenné domky a přírodní bazén v zálivu Dwejra.  

Nejnavštěvovanějším městem je Valetta. Budovy jsou postaveny z pískovce a mají tak typickou oranžovozlatou barvu, což dává městu svěží vzhled.

Projít se můžete po promenádě u moře s lodičkami kotvící u nábřeží nebo navštívit zahrady Barakka, kde si odpočinete.

Umělecké a kulturní vyžití

Díky své pozici se na Maltě rozvinula mnohá umělecká řemesla.

Dělají se zde ručně dělané krajky. Obzvláště na ostrově Gozo místní ženy ve volném čase sedí na schodech domů a háčkují.

Země produkuje také stříbrné filigránové šperky, které jsou velmi zdobné a tradice jejich výroby pochází ze 17. století.

Zobrazují zvířata, květiny, ornamenty a často jsou vypodobňovány jako kříž Maltézského řádu.

Kulturní akce, různé slavnosti a festivaly zde probíhají několikrát v průběhu roku a jsou plné barev a veselí. Malťané velmi rádi slaví a radují se.

V nočních hodinách se konají okázalé ohňostroje, které naplní oblohu mnoha barevnými světly různých tvarů.

Malebné vesničky na pobřeží

Mezi výlety, které byste neměli vynechat, bezesporu patří Vesnička Pepka Námořníka. Je to vesnička, kterou postavili hollywoodští filmaři. Natáčeli tady v roce 1980 film Pepek Námořník.

Je velmi krásná a rozkládá se pod útesem u pobřeží. Funguje jako zábavní park, s tematickými postavami. Můžete se v jejím okolí také vykoupat v moři.

Vesnička je plná dřevěných domků, které stojí na pilotech a jsou pomalovány veselými barvami.

Malebnými vesničkami s loděmi kotvícími u nábřeží je Malta přímo nabitá. Navštivte Zurieg a města Mdinu nebo Rabat.

Malta sloužila také filmařům seriálu Hru o trůny jako kulisa, projít si můžete místa, která se v seriálu objevují jako Královo přístaviště.

Projděte si pevnost Fort St. Angelo, palác San Anton, náměstí Mesquita nebo pevnost Manoel.

Do měst Vittoriosa, Senglea a Cospicua se dostanete výletní lodí, které hojně křižují mezi maltskými ostrovy a slouží jako hromadná doprava.

Přečtěte si také:

Po jízdě na moři, kde si užijete svěží vánek, spatříte nádherná města plná kultury a dějin. Dominantou tohoto trojměstí je přístav San Angelo se starověkou pevností, která sloužila k obraně.

Významnou památkou je rovněž kostel Sv. Vavřince, který býval chrámem řádu Maltézských rytířů.

Dušan Souček

Dušan Souček

Podnikatel, ???? cestovatel, věčný začátečník a samouk v Angličtině ????. Baví mě testovat a zkoušet různé možnosti formy studia. Svůj boj s Angličtinou sdílím na blogu www.myenglishhacks.cz

Stáhněte si zdarma e-book (krátké PDF) kde se dozvíte jednoduché triky na angličtinu (žádné revoluční metody 😂).

  • Například kde vzít čas na studia.
  • Díky jaké aplikaci dokážu každý den studovat (už pomalu půl roku)
  • A dalších, celkem 12 tipů
 

Na e-mail vám budeme posílat pouze informace ke studování jazyků a cestování. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte e-mail, kam vám pošlu e-book.

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky