Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

5+1 tipů jak na ruská slovíčka

Obsah článku

Slovíčka jsou základním stavebním kamenem každého učení jazyků. Čím více jich budete znát, tím lépe se budete vyjadřovat a rozumět a vaše jazyková úroveň půjde nahoru. Zní to logicky, ale realita je někdy trochu jiná.

Ruská slovíčka ne a ne vlézt do hlavy a usídlit se tam na delší dobu. Deštník = Зонт čtete jednou, dvakrát, třikrát a stále je to jako poprvé. A když už si ho zapamatujete, tak je po týdnu zase pryč a začínáte nanovo.

Klasická situace. Co s tím?

Chcete se ruská slovíčka učit rychle, efektivně a pamatovat si je i po půl roce?

Zajímá vás, jak si je zapamatovat tak, abyste je v každé konverzaci a situaci měli vždy po ruce?

Připravili jsme si pro vás 5+1 studijních tipů, které vám s tím pomůžou.

Tak vzhůru do čtení!

✅ Doporučujeme vyzkoušet skvělý online kurz 1.000 ruských slovíček. ????????

ukázková lekce zdarma

1. Pořiďte si aplikaci na ruská slovíčka

V dnešní době si můžete vybrat z přehršle interaktivních aplikací na telefon i tablet, které vám pomůžou se snazším a efektivnějším učením slovíček. Stačí si jenom otevřít Google Play nebo App Store.

Hvězdnou stálicí mezi aplikacemi se slovíčky je například Duolingo nebo EasyLingo, které nabízejí už předpřipravené balíčky slovíček. Pokud si chcete virtuální kartičky se slovíčky vytvořit sami, pak zkuste oblíbený AnkiDroid.

Tip: Ještě jste o EasyLingo neslyšeli? Přečtěte si naši recenzi, která vám aplikaci představí.

Výhodou (kvalitních) aplikací je jejich snadná dostupnost, důraz na opakování a interaktivita, díky které se nebudete nudit.

2. Objevte ruskou kulturu a učte se s ní

Školu hrou už v 17. století prosazoval Jan Ámos Komenský a za ty stovky let se nic moc nezměnilo. Pořád platí, že náš mozek lépe stimulujeme pomocí zábavných nebo zajímavých úkolů, než nudným biflováním telefonních seznamů.

Proto si okořeňte učením trochou umění a kultury a sáhněte po některém ze slavných ruských děl. Jenom nezapomeňte i na tu studijní složku a poznamenávejte si nová ruská slovíčka včetně příkladů.

Z filmů můžete vyzkoušet fantasy Nočnoj dozor (Noční hlídka, 2004), v literatuře zůstat u klasiky Prestupljenije i nakazanije (Zločin a trest) od Dostojevského. Mezi slavné interprety pak patří například Dima Bilan nebo Zemfira.

3. Rozšiřujte slovní zásobu moderně

Nespoléhejte pouze na slovníčky v učebnicích, snažte se objevovat ruská slovíčka i “moderně”. Získáte tak náhled, jak se jazykem mluví doopravdy, jaká je současná ruština. Jazyk se totiž neustále vyvíjí mílovými kroky a učebnice tak často bývají zastaralé a strojené.

Jak na to? Čtěte nebo poslouchejte ruské zprávy, najděte si oblíbené a zajímavé ruské youtubery anebo si nechte odeslat e-mail, který vám každý den představí nové ruské slovíčko.

Přihlásit se k odběru Slova dne můžete třeba tady.

4. Nevyhýbejte se novým slovíčkům

Možná si říkáte – co je to za radu? Slovíčkům se nevyhýbám, vždyť se je právě snažím naučit! A tak je to správně, ale tenhle tip je o něčem trochu jiném.

Samozřejmě je skvělé, že si do hlavy sypete nová ruská slovíčka a snažíte si vytvořit stabilní slovní zásobu. Neméně důležité ale je nenechat ho tam jen pasivně ležet a používat ho často a v reálných situacích.

Možná už jste si sami všimli, že máte slovíčka, která jsou sice kdesi v hlavě uložená a když je vidíte napsaná, tak jim rozumíte, ale sami od sebe je nepoužijete. To je tzv. pasivní slovní zásoba, kde slovíčka jen tak leží a čekají na vybavení.

Pak máte také aktivní slovní zásobu, která je sice menší, ale slovíčka z ní si vybavíte rychle a aktivně je používáte při vyjadřování. Typicky jde o frekventovaná slovíčka jako je např. быть, хотеть, zájmena nebo barvy. Místo ležení a čekání vám sami aktivně naskakují.

Přesun mezi pasivní a aktivní slovní zásobou funguje na jednoduchém principu: dané slovíčko musíte prostě používat. Často a v různých situacích. Jen tak si vytvoříte kvalitní spojení a ukotvíte si ho v popředí paměti.

Nová ruská slovíčka proto používejte v konverzaci, vymýšlejte si věty s nimi, sestavujte dialogy. Procvičování se meze nekladou. Důležité je slovíčko opravdu aktivně využívat!

Další články o ruštině ????????

Jak se naučit rusky
Nejlepší online kurzy ruštiny
Více o ruštině

5. Odcestujte za jazykem

Není rychlejší metody učení než prostě skočit do vody a plavat. Měsíc intenzivního sezení nad slovníčky a aplikacemi vám na 99 % nedá tolik, jako když vyrazíte na měsíční zkušenou do Ruska a nebudete se jazyku vyhýbat.

Každý den nasbíráte hromadu nových slovíček, které budete mít rovnou příležitost vyzkoušet si v reálné konverzaci a naposlouchat je. A to všechno interaktivně! Jak je vidět, tak delší návštěva Ruska hezky sdružuje všechny předcházející tipy 🙂

ruská slovíčka moskva
Vyrazit můžete třeba do hlavního města Moskvy. Zdroj fotky: unsplash.com

Rusko je navíc zajímavá a pestrá země, takže si rozšíříte nejenom jazykové obzory. Nevěříte? Tak se zkuste nechat přesvědčit našimi dalšími články o ruštině:

Návštěva Ruska vás absolutně neláká a nejraději byste sáhli po hotovém řešení, které má všechny náležitost na nejefektivnější učení slovíček? Pak by vás mohl zajímat náš bonusový tip.

Bonusový tip: 1000 ruských slovíček

Jazykový kurz 1000 ruských slovíček od známé české jazykovky OnlineJazyky je opravdu takové 4v1. Je interaktivní, obsáhlý, zábavný a kompletně v češtině. Během pár měsíců se s jeho pomocí naučíte nejčastějších 1000 ruských slovíček.

Kdo za kurzem stojí?

OnlineJazyky se výuce jazyků věnují už od roku 2013. Za tu dobu stihli vyprodukovat množství různých kurzů pro celkem šest světových jazyků, ke kterým patří i ruština. Jejich značkou jsou kvalitní lekce postavené na metodě 70/30 a připravené českými lektory pro české studenty.

A co že je to ta metoda 70/30? Ta pomáhá s ukládáním informací do dlouhodobé paměti. Křivka zapomínání je totiž neúprosná, a tak je třeba naučené věci šikovně opakovat. Říká, že během dne máte:

???? zopakovat 70 % už naučených slovíček,

???? naučit se 30 % nových slovíček.

Díky tomuto přístupu si vybudujete trvalou paměťovou stopu a ruská slovíčka už nebudete zapomínat.

ruská slovíčka kurz
Jedno z cvičení v kurzu 1000 ruských slovíček.

Doporučujeme online kurz:

1.000 ruských slovíček ????????

Ukázková lekce zdarma

Co je obsahem kurzu?

Kurz je sestaven ze 4 tematických celků, které jsou ještě dále rozděleny do celkem 16 podkapitol.

Člověk

 • Moje rodina
 • Mé záliby 
 • Vlastnosti a emoce
 • Profese a povolání

U nás doma

 • Náš dům
 • Kuchyně
 • Dílna
 • Zahrada

Svět kolem nás

 • Ve víru velkoměsta
 • Příroda a venkov
 • Dovolená u moře
 • Říše zvířat 

Moje tělo 

 • Moje tělo 
 • Šaty dělají člověka
 • Jste to, co jíte
 • Ve zdravém těle, zdravý duch

Pro koho je kurz určen?

Kurz je připravený především pro začátečníky, kteří už umí azbuku a chtějí získat kvalitní základ slovní zásoby. Nicméně na své si přijdou i mírně pokročilí, protože témata jsou pojmuta opravdu široce.

Tak například v tématu říše zvířat se naučíte nejenom základní slovíčka jako je pes, kočka nebo pták, ale i různé druhy ptáků, zvířat z lesa, hmyzu nebo názvy mláďat.

ruská slovíčka kurz
V kurzu se naučíte i názvy mláďat.

Všechny kurzy od OnlineJazyků jsou založené na individuálním přístupu, kdy se neřídí žádným rozvrhem, ale tempo si plánujete vy sami. Sami si určíte kdy a jak často chcete procvičovat, a také jaké téma – protože v rámci témat můžete přeskakovat.

Jak probíhá výuka?

Celý proces učení s kurzem od OnlineJazyků je snadný a logický.

Nejdříve si projdete nová slovíčka, ke kterým jsou i nahrávky výslovnosti – ty si můžete dokonce stáhnout v mp3 verzi pro offline použití třeba při dojíždění. Následně si slovíčka v několika cvičeních procvičíte a přejdete na další balíček výrazů.

Na závěr celé kapitoly vás pak čeká opakovací test.

ruská slovíčka kurz
Seznam slovíček.

Doporučujeme online kurz:

1.000 ruských slovíček ????????

Ukázková lekce zdarma

Cvičení je hned několik typů, a tak se nemusíte bát, že se všechno stereotypně opakuje. Očekávat můžete třeba křížovky, doplňovačky, obrázkové úkoly, přesmyky nebo přiřazování. Zkrátka žádná nuda.

Součástí programu je pak také možnost každodenního procvičování slovíček pomocí virtuálních kartiček. Program zároveň zjišťuje, která slovíčka vám tolik nejdou a zařazuje je to opakování častěji, abyste si i tyto zapamatovali.

Jednoduché a efektivní, že?

ruská slovíčka kurz
Jedno z cvičení v kurzu.

A teď na řadu přichází ta nejdůležitější otázka: kolik to vlastně všechno stojí?

Kolik kurz stojí?

Celý kurz pořídíte za 890 Kč. A za tuto cenu získáváte:

 • 450+ multimediálních výukových stránek
 • 50+ stránek s výkladem
 • 250+ interaktivních cvičení
 • 1000+ nových slovíček a frází
 • 15 druhů interaktivních a zábavných cvičení vhodných pro začátečníky
 • okamžitý překlad vybrané věty či slova
 • neomezený trénink výslovnosti
 • neomezený trénink slovíček, frází, gramatiky a cvičení
 • autentické audio poslechy
 • video výklady

Navíc máte na celý kurz záruku vrácení peněz 14 dní a doživotní přístupy ke kurzu.

Zdroj: web onlinejazyky.cz

A ta nejlepší zpráva? Kurz si můžete zdarma a nezávazně vyzkoušet. K dispozici je první lekce, která vám ukáže všechny možnosti.

Vyzkoušejte nezávazně první lekci zdarma

Jana Langová

Jana Langová

Miluju cestování na všechny způsoby, mým oblíbeným adrenalinovým sportem je přednášení před publikem a životní lásku jsem našla v knižní sérii o Zeměploše. Ve zbytku volného času se věnuji medicíně a studiu jazyků.

Stáhněte si zdarma e-book (krátké PDF) kde se dozvíte jednoduché triky na angličtinu (žádné revoluční metody 😂).

 • Například kde vzít čas na studia.
 • Díky jaké aplikaci dokážu každý den studovat (už pomalu půl roku)
 • A dalších, celkem 12 tipů
 

Na e-mail vám budeme posílat pouze informace ke studování jazyků a cestování. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte e-mail, kam vám pošlu e-book.

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky