Určitě jste to už také slyšeli.
Svoji angličtinu můžete zlepšit i posloucháním anglických podcastů.
V dnešní době si můžete pustit téměř jakýkoli podcast na Spotify, nebo jiné oblíbené platformě. Je to skvělá možnost jak si každý den dopřát kousek mluveného slova v angličtině.
Ale jaký anglický podcast si vybrat?
A když už si jej pustíte, tak jak to udělat, abyste se z něj opravdu něco naučili?
Ne každé poslouchání je efektivní.
Pokud tedy patříte mezi anglické samouky a chcete tuto moderní metodu učení angličtiny využívat opravdu efektivně, tak jste tady správně.
Mám pro vás několik tipů, jak si užívat a zároveň efektivně využívat anglické podcasty ke studiu angličtiny.

Proč poslouchat podcasty?
Miluju podcsasty, protože lidé si v nich většinou na nic nehrajou. Mluví sami za sebe, sdílejí své reálné zkušenosti a žádné naučené povídačky. Je to hodně autentický kanál, kde vám lidé předávají svoje zkušenosti.
Díky tomu se spojují dvě věci. Poslouchám podcasty o věcech, které mě zajímají a zároveň dostávám do uší angličtinu. Je to takové spojení příjemného s užitečným.
Zároveň je to také velmi efektivní způsob jak využívat svůj čas. Podcasty si jednoduše pustíte, když jdete běhat, když doma uklízíte, nebo když řídíte auto.
A je to zdarma. Na to nezapomínejme. Většina podcastů je zdarma a vy si je můžete pustit na pár kliknutí ve vašem telefonu.

Ahoj, pokud hledáte českou aplikaci na učení jazyků za rozumnou cenu, tak určitě vyzkoušejte EasyLingo.
Jak poslouchat anglické podcasty?
Záleží na tom, co poslouchám a kdy. Sám jsem vypozoroval 2 různé přístupy.
- pasivní poslouchání angličtiny
- aktivní studium s anglickými podcasty
Pasivním posloucháním myslím situace, kdy si pustím do uší podcast v angličtině v oblasti, které mě zajímá. Například historie, sport, nebo marketing. Zásadně si pouštím věci, které mě opravdu zajímají a v tématu se vyznám.
Díky tomu není na závadu, že v podcastu nechytnu všechny výrazy. Spoustu věcí si dokážu domyslet. Zkrátka znám téma, souvislosti a jenom si takhle prohlubuju znalosti a dostávám angličtinu do uší.
Tomu říkám pasivní poslouchání angličtině, protože cílem není angličtina, ale především ty samotné informace uvnitř podcastu. Většinou si takový pasivní poslech angličtiny dopřávám při běhání, cvičení, nebo když uklízím v kuchyni. 😉
Pro aktivní studium, ale i pro pasivní poslech, se mi více osvědčilo využívat sluchátka než reproduktory, protože používáním kvalitních sluchátek se minimalizují nežádoucí zvuky z okolí a člověk se tak může opravdu soustředit na samotný podcast.

Aktivní studium s anglickými podcasty je situace, kdy si opravdu sednu a dám si třeba 20 minut, kdy si pustím nějaký anglický podcast, který je přímo zaměřený na studium angličtiny.
Nedělám nic jiného, pouze poslouchám a snažím se porozumět všemu, co říkají. Tohle je zásadní rozdíl oproti pasivnímu poslechu, kdy to ještě stíhám dělat něco jiného. Pokud si chci opravdu studovat pomocí podcastů, tak se jim musím věnovat naplno a nedělat nic jiného.
Musím se přiznat, že první, pasivní poslech, dělám mnohem častěji, než tohle aktivní studování.
Ale když už se do toho pustím, tak si často i vypíšu nový slovíčka. Klidně jenom 2 – 3. A ty se pak snažím naučit. Vždy se snažím, aby se z podcastu alespoň něco naučil. 😉
Není výjimkou, že si takový podcast pouštím třeba 3x dokola. Vždy mám radost, když porozumím některé další části, nebo chytím další slovíčko.
Samozřejmě to chce pořádná sluchátka, abyste se opravdu mohli soustředit na samotný podcast.
Angličtina efektivně ????????
Nejlepší online kurzy Angličtiny
Jak najít dobrého a levného lektora na italki.com
Jak efektivně studovat s Online jazyky
Jaké podcasty si vybrat?
Doporučuju si vybrat několik podcastů, které vás budou bavit. Bude vás bavit to téma. Ikdyž tomu nebudete plně rozumnět, tak občas něco chytnete.
Budete mít dobrý pocit, že děláte něco pro svoji angličtinu a zároveň posloucháte téma, které vás baví. Mě se tady osvědčilo poslouchat anglické podcasty, které ale nejsou od rodilých mluvčích. Většinou těmto lidem snadněji rozumím.
No a co ty podcasty o angličtině?
Tady je náš přehled:
Learn English

Úroveň: Pro začátečníky
Forma: Diskuze, rozhovory
Výhody: Běžná slovní zásoba
Pokud se s výukou angličtiny nacházíte na úplném začátku, hledáte pravděpodobně takový podcast, který by se zaměřoval na začátečníky. Naštěstí máte na výběr. Kupříkladu Learn English se zaměřuje na vaši úroveň.
Jedná se o podcast od British Council a je většinou formou rozhovorů a diskuzí. Co oceníte jako začínající student angličtiny, je to, že je v rozhovorech obsažená slovní zásoba běžného života. Žádné staré pojmy nebo věty, které byste pravděpodobně nikdy nevypustili z úst.
Espresso English

Úroveň: Pro začátečníky
Forma: Pěti-desetiminutové praktické lekce
Výhody: Časová nenáročnost
Pouštíte si podcasty především při své každodenní siestě v kavárně, kdy máte dlouhou chvíli? Pak pro vás bude jako dělaný podcast Espresso English, který nikdy není delší než pět až deset minut. Je tak opravdu ideální pro chvíle, kdy posedáváte v kavárně a máte chvilku času.
Lekce podcastu jsou jednoduché, jasné a praktické. Každý den se můžete naučit něco nového. Zatímco někdy je podcast zaměřen na gramatiku, jindy zase na fráze nebo na idiomy. Ani epizody zahrnující slovní zásobu samozřejmě nechybí.
Podcasts in English

Úroveň: Pro pokročilé
Forma: Pětiminutové lekce
Výhody: Zábavné učení
Nepatříte mezi začátečníky, ovšem vaše angličtina stále není ještě dokonalá? Pak spadáte do kategorie pokročilých. I vy si v celém světě podcastů najdete ten, který vás něco naučí. Mezi anglické podcasty pro pokročilé patří Podcasts English, který je až pozoruhodně pestrý. A to vás na tom bude bavit!
Podcasts in English jsou zajímavé hlavně tím, kolik podcastů už je puštěno do světa. Mají různé úrovně a obvykle nepřesahují pět minut. Co vás na tom také bude bavit, je různorodost témat. Zatímco některé jsou zaměřené na vtipy, jiné na zajímavá témata.
All Ears English Podcast

Úroveň: Pro velmi pokročilé
Forma: Patnáctiminutové lekce
Výhody: Americká angličtina v praxi
K velice oblíbeným podcastům patří ten s názvem “All Ears English Podcast”. Je už spíše pro velmi pokročilé, kterým přináší zábavnou a živou americkou angličtinu přímo do uší. Pokud vás někdy štvalo, že se u nás nesetkáte s příliš mnoha lidmi, kteří by znali tu skutečnou angličtinu, tento podcast si doslova zamilujete.
Co je příjemné zjištění, tak že lekce trvá maximálně patnáct minut (obvykle v rozpětí deseti až patnácti minut). Jednotlivé epizody přináší anglickou slovní zásobu v praxi. Těšit se můžete nejen na zajímavé fráze nebo frázová slovesa, ale také na takzvané small talky čili společenské konverzace.
Broňacast

Úroveň: Pro začátečníky a mírně pokročilé
Forma: Klasické lekce angličtiny
Výhody: Broňa na vás mluví i česky
O nadšeném učiteli angličtiny z Brna jsme si již povídali v článku “Angličtina na YouTube: 7 kanálů, které vás naučí cizí jazyk”. Zmínili jsme, že má i svůj YouTube kanál, na kterém zábavnou formou učí anglicky. A jak jsme tedy nastínili, má i své podcasty, respektive BroňaCasty.
Určeny jsou především pro začátečníky a mírně pokročilé, kteří mají trochu víc času na učení angličtiny. Jeho lekce trvají kolem pětadvaceti minut, tudíž jsou časově náročnější, na druhou stranu budou přínosem.
6 Minute Grammar

Úroveň: Pro mírně pokročilé a výš
Forma: Gramatické lekce
Výhody: Časová nenáročnost
Nedělá vám problém konverzovat v angličtině a máte poměrně širokou slovní zásobu? Možná vám dělá problém gramatika. Že jsme na to “kápli”? Pak pro vás budou tím nejlepším pomocníkem podcasty z “6 Minute Grammar”. Mluvíme tu o podcastech vhodných spíše pro pokročilé, které se zaměřují výhradně na gramatiku.
Jak již název podcastů napovídá, každý díl má jenom šest minut. V dílech je pak vysvětlená nějaká část rozsáhlé anglické gramatiky. Díky podcastu tak přijdete na to, jaký je rozdíl v časech, jak se dělí nebo co jsou to kondicionály a podobně.
The English We Speak

Úroveň: Pro pokročilé
Forma: Učení slovních spojení a výrazů
Výhody: Časová nenáročnost
Chcete se naučit anglicky, ale opravdu na to nemáte mnoho času? Naštěstí i pro vás se mezi anglickými podcasty jeden najde. Je to The English We Speak, který má jenom tři minuty, ovšem i za tu dobu se něco naučíte.
Podcasty jsou zaměřeny především na slovní spojení nebo výrazy. Každá tříminutová lekce vás naučí něčemu novému.
Anglické podcasty – FAQ
-
Jaké jsou výhody anglických podcastů?
Výhod je nespočet! Zmínit můžeme třeba to, že se anglicky můžete učit prakticky kdekoliv a kdykoliv. Nepotřebujete k tomu knihu, učitele ani tužku a papír – zkrátka jenom posloucháte. Na to si přece najdete čas vždycky, nebo ne?
-
Mohou anglické podcasty jenom doplnit mé samostudium?
Samozřejmě. Každému člověku vyhovuje něco jiného a pokud jste si našli jiný způsob, jak se naučit anglicky, který vám vyhovuje, podcasty mohou být už jenom doplňkem, který ověří vaše dosavadní znalosti.
-
Pomohou anglické podcasty i pokročilým studentům?
Jistě! Stačí si najít takový podcast, který je zaměřen na výuku angličtiny vaší úrovně. Několik z nich jsme výše uvedli.
-
Je lepší poslouchat rodilého mluvčího nebo českého učitele?
To je otázka osobního vkusu. Obecně ale platí, že pokročilejší volí raději podcasty rodilého mluvčího, začátečníci českého učitele. Předejdou tak nesrovnalostem způsobených třeba špatnými překlady.
2 komentáře
Díky za tip na podcasty pro začátečníky. Do ted jsem podcasty neposlochala (jen jsem věděla že něco takového je a každý řikal že je to dobré poslouchat) ale u mě byl problém který když jsem začátečník. Takže fakt dík snad to pujde s nimi lépe 🙂
Dobrý den, Jitko, podcasty jsou super. Já třeba občas i dělám to, že si jednu epizodu pouštím pořád dokolečka a vždy mám radost, že rozumím pořád víc a víc. Třeba jenom o jedno slovíčko, ale hned to třeba dává větší smysl. 🙂 Ať se daří.