Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

Neusnout na vavřínech. Co mi ukázal trek na Machu Picchu

Obsah článku

Do Peru jsem odjížděla vybavená angličtinou úrovně B2 a jistotou, že mě v tomhle ohledu nemůže už nic překvapit.

Z dosavadních cestovatelských zkušeností jsem měla pocit, že se domluvím kdekoliv a s kýmkoliv, takže jsem se soustředila na snahu o španělštinu.

Jenže pětidenní trek na Machu Picchu mi ukázal, jak moc jsem se mýlila.

Ruiny inckého města Machu Picchu.
Pohled na Machu Picchu. Foto: archiv autorky

Návštěva mystického Machu Picchu byla na prvním místě mého wishlistu, který jsem si před cestou do Peru sepsala. Protože vydat se přes půlku světa a nevidět tenhle nový div světa, to je jako být v Japonsku a neochutnat sushi – jednoduše nemyslitelné.

Příprava na Salkantay trek

Takže hned jak jsem přeletěla z Limy do Cuzca, vrhla jsem se na spřádání plánů. Jakožto samostatně cestující žena jsem si koupila skupinový pětidenní Salkantay trek, který sliboval 75 kilometrů dlouhý zážitek s nejvyšším bodem ve 4630 m n. m. a Machu Picchu na konci. I přes to, že jsem dva dny předtím dostala angínu a antibiotika, nemůžu nadšením dospat. V 5 hodin ráno naposledy zkontroluji zabalený vak, dávám si k snídani kokový čaj a vyrážím na místo srazu.

Ale ještě, než se dostaneme k mým peripetiím s angličtinou, chtěla bych vám povědět něco o samotném Machu Picchu a předat pár cestovatelských tipů a zkušeností.

Machu Picchu – jeden ze sedmi nových divů světa

Ruiny předkolumbovského inckého města zná snad každý Čech. Ukryté v horském sedle stranou od civilizace nebylo nikdy objeveno španělskými conquistadory, a proto se zachovalo téměř nedotčené. Cesta k němu vede strmých kamenných schodech z městečka Aguas Calientes a po prvních pár krocích od vchodu se před vámi otevře jeden z nejikoničtějších pohledů na světě: rozeseté obrysy kamenných budov, na které shlíží hora Huayna Picchu, obojí obemknuto pásem hor. Mystickou atmosféru místu dodává i fakt, že dodnes není jasné, proč Inkové město postavili.

Lama na Machu Picchu.
Machu Picchu má i svoje modelky. Foto: archiv autorky

Jak se na Machu Picchu dostat

Existuje několik cest, které vás na Machu Picchu dovedou. Mezi tři nejznámější patří cesta vlakem z Ollantaytambo, Inca Trail a Salkantay trek. Cesta vlakem je rychlá a pohodlná, ale postrádá přírodní krásy zbývajících dvou. Klasická Inca Trail je jednou z nejznámějších pěších túr na světě, a proto se musí rezervovat aspoň půl roku dopředu. Během 4 dní projdete cestu lemovanou pozůstatky inckých památek, zažijete dechberoucí horské scenérie a také postupný přerod krajiny do džungle, která obklopuje Machu Picchu. Jejím největším lákadlem je příchod přímo do centra inckého města.

Salkantay trek je takovou zlatou střední cestou. Je nejflexibilnější a nejlevnější ze všech tří variant (zhruba 210$/5 dní) a zároveň má po cestě stále co nabídnout. Ráz krajiny je podobný Inca Trail, akorát místo do Machu Picchu dorazíte do města pod ním.

Machu Picchu: Praktické informace

  • Incké město se nachází v jihoamerickém Peru, severozápadně od města Cuzco.
  • Vstupenka pro dospělého do Machu Picchu stojí 70 dolarů. Koupíte na oficiálních peruánských stránkách.
  • Denní maximální kapacita je 5000 lidí v prázdninové sezóně, takže pro nejlepší časy doporučuju rezervovat včas. Kapacitně omezená je i Inca Trail – vstoupit může 500 lidí denně, včetně průvodců a nosičů.
  • K lístku si ještě můžete dokoupit výstup na jednu ze dvou hor okolo inckého města – Montaña Machu Picchu nebo Huayna Picchu. Také jsou kapacitně omezené, proto rezervujte včas.
  • Jak už předchozí řádky napovídají, musíte se smířit s tím, že všude budou mraky lidí. Jedná se o největší památku v zemi a také o vyhlášené treky. A to táhne.
  • Před trekem nezapomeňte na aklimatizaci na nadmořskou výšku. Inca trail i Salkantay trek vedou cestou, která v nejvyšších místech čítá víc jak 4000 m n. m. Nechte si pár dní na objevování Cuzca, které samotné leží v 3000 m n. m., případně vyrazte na vysokohorský výlet do okolí, abyste tělo připravili. Já den předem jela na Duhovou horu, která měří 5100 metrů, a měla za sebou aklimatizaci v NP Huascarán.
Autorka s Machu Picchu v pozadí.
Nezbytný cvak do alba. V pozadí davy lidí. Foto: archiv autorky

Vyrážíme! Směr Machu Picchu

Zpátky na trek. Je 5:30 ráno a spolu s ostatními účastníky usedám do dodávky, která nás má odvézt do výchozího bodu, Soraypampy. Po pár nesmělých chvílích se na sebe podíváme a pustíme se do seznamování. Vedle mě sedí Vlad z Nového Zélandu a dvojice z Jihoafrické republiky, támhle je rodinka z Ameriky a naproti sympatický kanadský pár. V duchu se směju tomu, že jsem vlastně obklopena rodilými anglickými mluvčími, ale každý je z jiného koutu.

A pak to přijde.

Dovnitř přichází další dva páry a rovnou se představují. Nerozumím jim. Nejdřív si říkám, že je to tím brzkým ránem, ale když je požádám o zopakování, jsem pořád v lese. Možná je to jejich špatnou angličtinou? Ostatní spolucestující mě vyvádějí z omylu, protože se s novými příchozími normálně dávají do řeči. Přihlouple se rozhlížím a vůbec se nechytám. Jak to?

Skupina lidí při Salkantay treku.
Výprava na jezero Humantay, cíl prvního dne. Foto: archiv autorky

Řidič nahazuje motor auta a já se nenápadně ptám Vlada na jejich národnost. Tamti jsou Irové a ti druzí z Austrálie, odpovídá mi. Irsko, Austrálie, zní mi v hlavě jako tupá ozvěna.

To znamená, že mluví anglicky a já jim prostě nerozumím. Protože už pár let kašlu na jakýkoliv rozvoj mojí angličtiny a ležím jenom v té americké, která je nejlehčí. Celou dobu jsem měla pocit, že mě tahle moje namyšlenost – kdy si myslím, že už anglický jazyk nepotřebuju pilovat -, jednou dožene a ono se tak opravdu stalo.

Hlavně znovu neusnout na vavřínech

V závěru mi trvalo celých pět dní treku, než jsem Irům a Australanům začala bez problémů rozumět. Je to pro mě cenná lekce. Pokorně a se spadlým hřebínkem se vracím ke studiu a poslechům. Hlavně těm neamerickým. Protože už znovu nechci usnout na vavřínech.

Chcete zlepšit svoji angličtinu? ????????

Jak se naučit anglicky
100 nejčastějších slovíček
Nejlepší online kurzy angličtiny
Jak na anglická slovíčka

A Salkantay trek? Ten byl boží! První dva dny v horách mě vystřelily do euforických výšin a spaní v prosklené kupoli pod hvězdnou oblohou a hřebeny peruánských And bylo jen třešničkou na dortu. Následující sestup do džungle až k Machu Picchu byl poznamenaný mojí nehezkou reakcí na antibiotika, ale i přesto na mě atmosféra celého místa neskutečně zapůsobila. Mezi nejznámější světové památky patří Machu Picchu oprávněně.

Prosklené kupole pod horami.
Naše spaní první večer. Foto: archiv autorky
Jana Langová

Jana Langová

Miluju cestování na všechny způsoby, mým oblíbeným adrenalinovým sportem je přednášení před publikem a životní lásku jsem našla v knižní sérii o Zeměploše. Ve zbytku volného času se věnuji medicíně a studiu jazyků.

Stáhněte si zdarma e-book (krátké PDF) kde se dozvíte jednoduché triky na angličtinu (žádné revoluční metody 😂).

  • Například kde vzít čas na studia.
  • Díky jaké aplikaci dokážu každý den studovat (už pomalu půl roku)
  • A dalších, celkem 12 tipů
 

Na e-mail vám budeme posílat pouze informace ke studování jazyků a cestování. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte e-mail, kam vám pošlu e-book.

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky