Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

Angličtina pro děti online i offline tipy pro rodiče

Obsah článku

Máte děti nebo s nimi pracujete?

A rádi byste je naučili dobře anglicky bez zbytečného biflování nebo nudného plnění nezáživných cvičení z učebnice?

Pokud tedy hledáte tu nejlepší angličtinu pro děti, tak jste tady správně.

Následující článek je přesně pro vás!

Já osobně už v těhotenství snovala plány, jak budu jednou svoje děti učit anglicky, protože sama angličtinu používám od svých 6 let.

Vzhledem ke svému pedagogickému vzdělání a praxi a faktu, že můj manžel žil dlouhá léta v zahraničí, jsme děti vystavovali angličtině už od narození.

Sepsala jsem proto pro vás v článku teoretické poznatky o tom, jak se vlastně děti učí anglicky. Tyto znalosti pak můžeme snáze využít v praxi.

Praktické tipy na výuku angličtiny nemusí nutně využít jen rodiče doma, ale také pedagogičtí pracovníci i tací, kteří chtějí děti učit na vlastní pěst.

Znalost angličtiny je totiž v dnešní době naprosto klíčová. Je doslova všude kolem nás. Otevírá nám možnosti při cestování, je základním požadavkem většiny zaměstnavatelů apod.

Nejlepší angličtina pro děti

Nemáte čas a hledáte rychlý přehled různých aplikací a online kurzů angličtiny pro děti? Tady je přehled neoblíbenějších nástrojů, se kterými se můžete učit angličtinu i z pohodlí domova.

Online jazyky – nejlepší online kurzy angličtiny pro děti
Novakid – mluvená angličtina pro děti ve věku od 4 do 12 let
Mondly – krátké jednoduché lekce pro děti
Duolingo – oblíbená aplikace zdarma
EasyLingo – propracovaná česká aplikace s kurzy pro děti
GoKids – pro ty nejmenší děti od 6 – 36 měsíců
Italki – zkušení lektoři z celého světa s praxí ve vzdělávání dětí

Aplikace nebo online kurzy ale nejsou všechno. V článku najdete i spoustu dalších tipů.

Vaše děti z nich budou nadšené. A jejich angličtina se bude zlepšovat.

Online jazyky pro děti

Online jazyky jsou největší česká online jazykovka. Kromě celé řady jazykových kurzů pro dospělé nabízejí i spoustu kurzů angličtiny pro děti.

Úvodní lekce je vždy zdarma, takže si celý kurz můžete dopředu vyzkoušet.

Kurzy jsou vždy rozdělené do několika lekcí, přičemž nová se vám otevře, když splníte alespoň 66 % z lekce předchozí. Zábavnou formou si děti procvičí vše od slovní zásoby přes gramatiku i poslechová cvičení. Slovíčka si můžete uložit a procvičovat je i v offline módu.

Zajímavostí je i originální online kurz přímo od zakladatele Wattsenglish Steva R. Wattsa.

Angličtina pro děti - Wattsenglish online

Wattsenglish online

Metoda zahrnuje 4 základní fáze učení – 1. slyším, vidím a chci to říct; 2. opakuji a automatizuji; 3. reaguji; 4. mluvím.

ukázková lekce zdarma

Pokud vás tyto české online kurzy angličtiny zaujaly, tak se určitě podívejte na naši recenzi Online jazyků. Najdete tam i celou řadu tipů z praxe od studentů Online jazyků.

Novakid – mluvená angličtina pro děti

Novakid je možná ta nejlepší platforma pro děti. Nabízí lekce formou hry s certifikovanými učiteli angličtiny. Všichni lektoři jsou rodilí mluvčí.

Rodiče si chválí princip úplného ponoření do jazyka, kdy všechny lekce rovnou probíhají v angličtině. Materiály jsou samozřejmě přizpůsobené znalostem vašich dětí a lektoři jsou profesionálové, kteří se dokáží vcítit do studentů a přizpůsobit se všem individuálně.

Tempa lekcí jsou pomalá a učitelé se vždy ujišťují, že děti rozumí. Hodně rodičů na stránkách Novakid píše, že se děti na další lekce těší.

Přečtěte si naši detailní recenzi Novakid

Ukázková lekce zdarma

Mondly pro děti

Mondly je jednoduchá aplikace s kterou může studovat celá rodina. Nabízí spoustu jednoduchých lekcí, které zvládnete do několika minut.

Velkou výhodou Mondly je možnost vyplňovat cvičení hlasem. Jednoduše správnou odpověď řeknete do mikrofonu telefonu. To dělá cvičení zábavnější a interaktivnější.

Takže děti s Mondly můžou osvojit základy angličtiny ještě před tím, než se naučí číst a psát.

Ukázková lekce zdarma

Jak se děti učí angličtinu?

Způsoby učení se jazyka u dětí a dospělých se liší. Zatímco dospělí se často musí drtit gramatiku a slovíčka a jsou na to ostatně zvyklí z tradiční výuky, u dětí byste s takovým přístupem moc neobstáli.

Angličtina pro děti

Dítě se nejlépe učí anglicky, pokud je jí přirozeně vystaveno. Lepší je učit děti častěji a po menších časových intervalech, než například jednu hodinu týdně. Postupně můžete intervaly lehce navyšovat.

Důležité je si uvědomit, že každé dítě je jiné. Má jiné zájmy, preference a způsoby učení. Zářným příkladem jsou moje dvě dcery. Obě jsme učili jazyk stejně. A přesto jsou jiné. Starší angličtinu zbožňuje, mladší k ní nemá zatím žádný vztah. Nikdy proto své dítě do učení nenuťte! Mohli byste ho demotivovat.

Taky není zrovna nejšťastnější na začátek říct: „Pojď, jdeme se učit anglicky.“. S největší pravděpodobností totiž chtít nebude a zdrhne. Raději jen tak mimochodem během nějaké aktivity přejděte do anglického jazyka.

Kdy začít učit dítě anglicky? 

Na tuto otázky bohužel neexistuje jasná odpověď. Zatímco někteří pedagogové a psychologové zastávají názor, že by se dítě mělo učit cizí jazyk od narození, další tvrdí, že by s výukou měly začít mezi 4. – 5. rokem, což je období, kdy už dítě plynule mluví mateřským jazykem. A aby toho nebylo málo, panuje i názor, že se angličtinu stačí učit až na základní škole. Takže co teď?

Podívejte se na výhody a nevýhody jednotlivých přístupů v učení angličtiny a rozhodněte se sami, kdy byste chtěli s výukou angličtiny začít u dítěte vy.

Angličtina od narození

+ dítě se velice rychle a nevědomě učí
+ bude mít dobré základy do školy
+ nebojí se dělat chyby a používat jazyk

– bude se dopouštět tzv. mixování – dítě použije první slovo, které ho napadne bez ohledu na to, z jakého jazyka slovo je (“I left my aktovka in the šatna.” – takovými častými hláškami nás bavil můj učitel na VŠ, který pocházel ze Skotska a měl dítě s Češkou.)
– pokud jazyk často nepoužívá, rychle ho zapomene

Výuka v předškolním věku

+ dítě si nový jazyk snadno osvojí, protože má ještě živě v paměti, jakým způsobem si osvojilo mateřský jazyk
+ nový jazyk rozvíjí paměť, pozornost, představivost, abstraktní myšlení a další dovednosti
+ nebojí se mluvit a používat jazyk

– pokud jazyk často nepoužívá, rychle ho zapomene

Výuka ve škole

+ dítě začíná brát výuku vážně
+ komunikační, sociální a inteligenční schopnosti jsou na úrovni vhodné pro osvojení si cizího jazyka

– výuka ve škole spojená se známkováním může být pro dítě stresující
– studium mateřského jazyka a angličtiny v něm může vyvolat zmatek až odpor
bojí se dělat chyby a používat jazyk
– výuka probíhá ve skupinách, není prostor na individuální přístup k dítěti
– dítě může často chybět, hodiny můžou odpadat, dítě se musí učit doma

Co když anglicky jako rodič sám neumím?

Angličtina pro děti a rodiče
Při učení skvěle funguje vzájemná motivace

Tohle bývá častá, ale celkem zbytečná obava rodičů. Nemusíte mít však CPE a ani pedagogické vzdělání, abyste svoje dítě učili angličtinu.

Pokud máte v angličtině mezery, není přece nic lepšího, než se učit právě společně s dítětem. Navzájem se můžete skvěle motivovat. Důležité však je, abyste měli správnou výslovnost. Byla by totiž škoda děti učit něco špatně, protože je pak těžké špatné návyky přeučovat.

Stáhněte si z internetu základní každodenní fráze. Většinou bývají dostupné zcela zdarma. Můžete je využít při běžné komunikaci s vašim dítětem.

Rozhodně se vyplatí investovat do vhodné učebnice angličtiny, kterých je na trhu obrovské množství. Komplexně vás jazykově připraví různé knížky pro samouky, ve kterých si procvičíte gramatiku, slovíčka, poslech i různé zákeřnosti jazyka.

Pro rozšíření slovní zásoby si nezapomeňte pořídit nějaký zajímavý obrázkový slovník se slovíčky a frázemi z každodenního života. Díky barevnosti a rozmanitosti se bude dětem moc líbit.

Jak opravovat chyby dítěte?

To je celkem oříšek. Rodič má být v prvé řadě stále rodič. Ne učitel. Neskákejte dítěti do řeči po každé chybě, kterou udělá. Místo toho se snažte chybu správně přeformulovat.

Zkuste se podívat na příklad opravy chyb v následujícím rozhovoru:

Dítě: “There IS 10 CHILDS in my classroom.”
Rodič: “Oh, I see. You mean there ARE 10 CHILDREN in your classroom, right?”

Jak děti učit anglicky (nejen) doma?

Nemusíte se spoléhat nutně na výuku ve školce, škole nebo v jazykových kroužcích, ale můžete vzít iniciativu do svých rukou. S dětmi můžete dělat spoustu aktivit, při kterých budou procvičovat angličtinu.

Jaké aktivity budete využívat záleží jen na vašich dětech a vaší fantazii. Internet jich nabízí s trochou nadsázky nekonečně mnoho. A spousta z nich je zdarma! Nechcete hledat vhodné aktivity na vlastní pěst? Nebojte. My to udělali za vás.

10 tipů na domácí výuku angličtiny

Domácí výuka angličtiny
Anglicky se může společně učit celá rodina

1) Škola hrou

Pokud se bude dítě bavit, nepřijde mu vlastně, že se něčemu učí. Nikdy mi moji studenti neřekli: „To jsme se učili v tom cvičení v učebnici.“, protože (přiznejme si to) klasická učebnicová cvičení na doplňování jsou zkrátka nuda. Lépe si člověk něco zapamatuje, když v něm vyvoláte nějaké emoce. A u dítěte to platí obzvlášť. Jaké aktivity jsou teda pro dítě vhodné?

Děti do 10 let: 

pexeso, hra na schovávanou, kreslení, tichá pošta, házení s míčem, Simon says, Albi tužka Hravá angličtina…

Děti od 10 let:

scrabble, křížovky, osmisměrky, oběšenec, hra jméno-město-zvíře-věc…

Tip: volně dostupné aktivity s anglickým zadáním pro děti a teenagery najdete na Pinterest.com; zajímavé aktivity s českým zadáním najdete tady.

2) Vizualizace 

Ukazujte dětem věci ve svém okolí nebo je popisujte na obrázcích. Pokládejte vhodné otázky v angličtině, např. What is it?, What colour is it? apod.

Pokud dítě už umí číst, napište slovíčka na lístečky a přilepte je na dané věci po vašem bytě. Do dětského pokojíčku se perfektně hodí samolepicí tabulové tapety na které můžete psát a smazávat, jak se vám zachce.

3) Opakování matka moudrosti

(Nejen) Děti rychle zapomínají. Důležité je neustále opakovat věci, které se dříve naučily, ale zároveň na ně nabalovat věci nové. Pokud se jazyk aktivně nepoužívá, rychle se zapomene.

Zařaďte angličtinu proto do každodenních činností a snažte se ji používat často, ale nenásilně. Třeba na procházce, v obchodě, při běžných domácích činnostech apod.

4) Písničky 

Zpívající děti
Písničky děti mimo jiné naučí spoustu nových slovíček i správnou výslovnost

Hudba je skvělým motivujícím způsobem pro studium angličtiny. Díky písním si děti rozšíří slovní zásobu, osvojí si ustálené vazby a fráze, zlepší si výslovnost apod.

Pro malé děti jsou skvělou volbou chytlavé písničky a ideálně se zapojením pohybu. Kdo by neznal ikonickou písničku Head and Shoulders (Knees and Toes)? Pro starší vybírejte hudbu podle jejich vkusu nebo aktuálních písní.

Můžete si písničky překládat (spousta studentů zjistí, že písnička, která se jim líbí je vlastně o ničem”), zaměřit se na konkrétní gramatické jevy, idiomy apod.

Písničky pro nejmenší

Nádherně zpracované chytlavé písničky doplněné o milá videa dělá Cocomelon. Někdy samu sebe přistihnu, že si jejich písničky broukám i bez přítomnosti dětí.

5) Seriály, pohádky, filmy

Děti milují seriály, filmy a pohádky obecně. Sledování pořadů v angličtině má spoustu výhod. Na rozdíl od klasických učebnic je v nich realističtější kontext, takže je dítě vystavené každodenní angličtině.

Pořady pomáhají zlepšit konverzační a poslechové dovednosti dítěte, učí ho o jiných kulturních zvyklostech, rozdílném druhu humoru apod. Kvůli vizuálnímu stimulu a předvídatelnosti nemusí dítě nutně znát význam každého slovíčka, protože ho odvodí z kontextu.

Jaké jsou vhodné pořady pro děti? Vždy vybírejte takové s ohledem na věk, zájmy a hlavně na jejich jazykovou úroveň. Skvěle funguje kombinace mluveného a psaného slova. Pokud už vaše dítě umí číst, přidejte anglické titulky.

Youtube.com je obrovská zásobárna různých videí v angličtině, které jsou samozřejmě zdarma. Rozhodně se ale vyplatí pořídit si Netflix, kde najdete spoustu zajímavých záležitostí.

Pro nejmenší:

Neznám dítě, které by nezbožňovalo seriály Prasátko Pepa a Králíček Bing. Dětem přijdou barevná kreslená zvířátka roztomilá, příběhy jsou veselé a doplněné o příjemnou hudbu.

Milé dobrodružné příběhy ze života malého chlapečka nabízí kanadský seriál Hurá za Kájou!.

Jedná se o skutečnou jednoduchou angličtinu v krátkých epizodách. Slovíčka jsou názorně ukázána a často se opakují.

Prasátko Pepa
Králíček Bing
Hurá za Kájou!

Děti do 10 let:

Pokročilým dětem můžete pustit i klasické pohádky, které jsou namluvené rodilými mluvčími.

Z animovaných filmů doporučuju snad všechny od společnosti Pixar. U nás nejčastěji hraje Příběh hraček, Coco (na závěr tohoto dojemného filmu si vy, dospělí, nachystejte kapesníky), Vzhůru do oblak (a tady taky) nebo V hlavě.

Z hraných filmů si moje děti oblíbily Matildu, Past na rodiče, Mary Popins nebo Karlíka a továrnu na čokoládu.

Děti od 10 let:

Teenageři mají vysoké nároky, takže zkuste zapátrat, co zrovna teď „frčí“ nebo co puberťáky zajímá.

Obecně jsou hodně oblíbené filmy Harry Potter, Hunger Games, filmy od společnosti Marvel apod.

Skvěle naučí angličtinu americké seriály jako jsou Přátelé, Jak jsem poznal vaši matku nebo Simpsonovi.

Britská angličtina bývá oproti americké složitější, ale není třeba se jí bát. Zkoukněte třeba kultovní seriál Červený trpaslík, Ajťáci nebo Extra English.

https://www.youtube.com/watch?v=_y0KHNAFGGM
Simpsonovi
Extra English

6) Básničky, říkanky

Pomocí básniček, říkanek, rozpočítávadel pochopí děti vázání slov a ustálených frází. Navíc se tento druh literatury snadno pamatuje.

Pro nejmenší:

Básničky pro nejmenší by měly být především krátké. Je vhodné je doplnit o gesta, pohybovou aktivitu a správnou mimiku, aby dítě pochopilo význam slov a snadno si je zapamatovalo.

Děti do 10 let:

Básničky se hodí pro všechny věkové kategorie. U starších dětí můžete volit básničky s delším textem, jazykolamy, básničky s hádankou nebo takové, které je rozesmějí.

Děti od 10 let:

Básničky můžete prezentovat i teenagerům. Vybírejte třeba na aktuální témata, která je zajímají. Můžete je podpořit v kreativním psaní a nechat je napsat vlastní báseň.

7) Rolové hry

Zkuste si se svým dítětem hrát třeba na prodavače a zákazníka, doktora a pacienta, využijte hračky a hrajte s nimi divadlo apod. Během těchto rolí se dítě naučí reálné fráze, které může posléze využít v běžných situacích.

Můžete si taky hrát na učitele a žáka s tím rozdílem, že žák budete vy a dítě vaším učitelem. Dělejte, že něčemu nerozumíte, aby se dítě snažilo vám věci vysvětlit.

8) Učebnice, knížky

Anglické učebnice pro děti
Díky správně zvolené knížce nebude mít dítě ani pocit, že se učí

Nemusíte se bát ani zapojení klasických učebnic angličtiny. Často jsou v nich interaktivní zábavná cvičení, přiložené CD i další podpůrné materiály vhodné pro výuku jazyka. Můžete si být jisti, že se vaše dítě naučí jazyk komplexně. Pokud nebudete využívat striktně jen učebnice, dítě se nebude nudit.

Osobně mám taky ráda anglické dětské knížky. Děti jsou vystaveny autentickému jazyku, baví se při poslechu nebo čtení různých příběhů, rozšiřuje se jim přirozeně slovní zásoba, rozvíjí svoji představivost apod.

Jestli máte strach, že vy sami byste knížkám nerozuměli, pořiďte si tzv. zrcadlové anglicko-české knížky pro děti. V případě, že nebudete rozumět nějakému slovíčku nebo části textu, uvidíte jeho překlad hned na protější straně.

Nevíte si rady s výběrem vhodné knížky? Poraďte se v knihkupectví, v knihovně nebo se podívejte na rozdělení dětských knížek pro děti podle věkových kategorií.

Pro nejmenší: Medvídek Pú, Tuze hladová housenka, Dobrodružství králíčka Petra

Děti do 10 let: Alenka v říši divů, Čaroděj ze země Oz, Karlík a továrna na čokoládu

Děti od 10 let: Harry Potter, Stmívání, Letopisy Narnie

9) Akce v angličtině

Navštěvujte ve vašem okolí akce pro děti, které probíhají v angličtině. Perfektní jsou třeba různé workshopy, divadélka, předčítání, koncerty apod. Děti navíc budou mít možnost seznámit se s děti z bilingvních rodin a jejich přátelství je i z jazykového hlediska neuvěřitelně posune.

10) Aplikace a online kurzy

Nesouhlasím s názorem, že dětem mobil, tablet nebo laptop do ruky nepatří. Naopak si myslím, že jsou při výuce jazyků skvělí pomocníci. Samozřejmě je ale třeba dohlížet, aby se děti opravdu věnovaly učení a místo výukové aplikace si nezapnuly hry, které nemají s výukou angličtiny nic společného.

Aplikací, her a online kurzů je na internetu neskutečné množství. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější. Na vás je vybrat pro vaše dítě tu pravou.

DuoLingo

Duolingo pro děti

DuoLingo je moje nejoblíbenější aplikace na učení jazyků! Díky ní jsem si osvojila základy italštiny a španělštiny. A to bez jakýchkoliv předešlých znalostí. Aplikace je určená pro studium různých cizích jazyků od A0 do C1.

Funguje na bázi hry. Nabízí vám zajímavá cvičení, za jejichž splnění dostáváte různé bonusy. Například po dokončení určitého tématu vám aplikace otevře téma nové. A co je nejlepší? Pokud jste online, tak je naprosto zdarma!

Fun fact: Přes aplikaci DuoLingo se můžete naučit i klingonsky.

EasyLingo

EasyLingo
Aplikace EasyLingo

EasyLingo je hodně pěkná česká aplikace od Online jazyků. Vychází tak z jejich jazykových kurzů. Vaše děti v ní najdou celou řadu zábavných cvičení. A za odměnu jim potom angličtinu ohodnotí známé české osobnosti, herci a komici.

Aplikace stojí na 3 pilířích, které ji odlišují od většiny ostatních apek.

  • Slovíčka: Všechny slovíčka, která se děti naučí během lekcí si průběžně opakují a aplikace měří jestli už je umí a nebo jim je nabízí k zopakování.
  • Opakování: To je základ každého učení jazyků. Opakování je nejnudnější, ale zároveň také nejúčinnější způsob učení jazyků. S EasyLingem se ale nemusíte bát, že by to byla nuda.
  • Nová látka: V každé lekce se vaše děti trošku posunou a získají nové znalosti.

Cvičení jsou jsou hodně variabilní. EasyLingo má až 16 různých cvičení. Takže o zábavu a různé podněty pro mysl dětí nebude nouze.

Landigo 

Jedná se o propracovanou aplikaci na učení se angličtiny. Denně máte zpřístupněné 3 cvičení, které jsou zdarma. Premium verze nabízí bonusový materiál jako jsou například videokurzy, fonetická cvičení, slovník apod. Aplikace je vhodná pro úrovně A0 až po C1.

Go Kids

GoKids angličtina pro děti online

Jazykové kurzy Go Kids jsou rozdělené podle věkových kategorií. Děti od 6 do 36 měsíců se učí správné výslovnosti, tvoří jednoduché věty. Součástí výuky je i znakování.

Výuka pro děti mezi 3 až 6 lety je inspirovaná metodou Montessori. Je ozvláštněna kromě angličtiny i pohybovými, výtvarnými i jinými aktivitami.

Děti od 6 do 18 let se na rozdíl od předešlých skupin učí prostřednictvím online programu. Trénují poslech, porozumění, gramatiku apod.

Italki

italki a lektoři angličtiny pro děti
Italki

Pokud hledáte pro své děti rodilého mluvčího tak italki je jasná volba. Když se začnete probírat lektory, tak zjistíte, že spousta jich má zkušenosti s učením dětí z celého světa.

Italki funguje jako platforma, která spojuje lektory a studenty. Používání je velmi jednoduché a cena lekcí je normální. Podobnou částku byste zaplatili za individuální lekce. Navíc první 3 lekce jsou zvýhodněné, takže si můžete vše vyzkoušet.

Italki je skvělá i pro studenty, kteří se připravují na ústní část maturity z angličtiny.

Nesrovnávejte – motivujte

Naučit dítě anglicky není žádný lehký úkol. Mějte realistická očekávání, příliš na dítě netlačte. Za žádnou cenu ho s nikým jiným nesrovnávejte. Každé dítě má svoje tempo.

Když budete dítě správně motivovat k učení angličtiny, brzo uvidíte jeho pokroky. Buďte si jistí, že vám za vaši snahu, čas a trpělivost jednou poděkuje.

Veronika Kavanová

Veronika Kavanová

Jsem učitelka angličtiny a psychologie na střední škole, copywriterka, cestovatelka a shopaholička. Miluju studium cizích jazyků. Angličtině se věnuji od roku 1995. Ráda ale zkouším nové věci, takže jsem se vrhla na samostudium italštiny a španělštiny.

Stáhněte si zdarma e-book (krátké PDF) kde se dozvíte jednoduché triky na angličtinu (žádné revoluční metody 😂).

  • Například kde vzít čas na studia.
  • Díky jaké aplikaci dokážu každý den studovat (už pomalu půl roku)
  • A dalších, celkem 12 tipů
 

Na e-mail vám budeme posílat pouze informace ke studování jazyků a cestování. Spam nemáme rádi a neděláme jej. Samozřejmě se můžete kdykoli odhlásit a zastavit posílání e-mailů. Vaše osobní údaje (tedy e-mail) budu střežit jako oko v hlavě, přesně tak, jak zákon káže zde.

Doporučujeme:

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte e-mail, kam vám pošlu e-book.

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky