Máte pocit, ze vám jdou anglická slovíčka jedním uchem dovnitř a druhým ven a neustále je zapomínáte?
A když už se je naučíte, tak je nedokážete využít v reálné konverzaci?
Pro spoustu studentů jsou slovíčka jen nudné a nutné biflování, které není ani z poloviny efektivní. Přitom jde o klíčový prvek studia cizího jazyka.
Jak drcení slovíček proměnit ve snadné učení, které vás nebude otravovat a zároveň vám jich většina zůstane v hlavě? To je otázka za zlatého bludišťáka. A my máme odpověď.
Připravili jsme pro vás 9 tipů jak na anglická slovíčka, které vám pomohou si je snadno uložit do dlouhodobě paměti.
Pojďme na to!
✅ Doporučujeme vyzkoušet skvělý online kurz 1.000 anglických slovíček. Je to super.
1. Dejte učení režim
Stejně jako jiné věci, i učení vyžaduje svůj pravidelný rytmus. Určete si, jak často a kolik času budete učení slovíček věnovat a opravdu to dodržujte. Ať už za cenu různých odměn, soutěžení s přáteli nebo dobrého pocitu po odškrtnutí splněného úkolu z denního plánu.
Postačí vám k tomu i jen 5 minut z vašeho dne, nemusí jít o hodiny. A nejideálněji každý den.
Zároveň si k tomu vyberte vhodnou část dne, kdy vám to ještě myslí a nejste unavení z denních aktivit. To hodně studentů podceňuje. Rapidně si tak zvýšíte efektivitu učení a nebude to pro vás nepříjemná a dlouhá povinnost.
Využít k tomu můžete metodu 30/70, kdy se během jednoho studijního okénka naučíte 30 % nových slovíček a zbývajících 70 % tvoří předchozí slovíčka k opakování. Tím využijete potenciál vaši paměti na maximum a opravdu si je uložíte do té dlouhodobé.
2. Učte se anglická slovíčka v kontextu
Drcení telefonních seznamů slovíček je tak trochu zbytečná práce. Nás mozek se totiž nejraději učí v kontextu, spojováním věcí do souvislostí. Samotná anglická slovíčka s překladem jsou pro něj nezajímavá, a proto je spíše zapomene.
Není to pro něj přirozené.
Jak si takový kontext pro naučení připravit? Ke slovíčku si vyhledejte fráze (stačí do Google vyhledávače zadat “dané slovíčko + meaning” a vyjedou vám slovníkové definice i s příklady použití ve větách), vymyslete vlastní věty, najděte si článek, kde hraje prim.
Tak třeba si vezměme takové slovíčko flame, které česky znamená plamen. Po zadání “flame meaning” se objeví definice od Google i se slovíčky, které mají podobný význam.
Pro frází můžeme využít příklad použití od Cambridge English Dictionary:
The flames grew larger as the fire spread. (Se šířením ohně se plameny zvětšovaly.)
Zároveň si k tomu vymysleme větu vlastní:
The flame had an unusual color. (Plamen měl nezvyklou barvu.)
Po zadání “flame article” nám vyhledávač jako první nabídne krátký článek od encyklopedie Britannica i se souvisejícími články, které vám pomůžou téma rozvinout. Díky nim tak uvidíte slovíčko přímo v akci.
Nejlepší je text, který se věnuje tématu, co vás zajímá a který si s chutí přečtete. Platí, že čím zajímavější, tím snáze se vám slovíčko uchytí v hlavě.
Podobně můžete využít i filmy, seriály a písničky. Fantazii se meze nekladou!
Jste milovníky filmů a zajímá vás, jak to využít při učení anglických slovíček? Přečtěte si naši recenzi na aplikaci Mooveez, která má pro vás odpověď.
Důležité je, aby jste se neučili jenom holé slovíčko, ale dali si jeho použití do souvislostí.
3. Sestavujte vlastní dialogy
Šikovnou pomůckou je také tvoření vlastních dialogů. Donutí vás to anglická slovíčka použít různými způsoby v různých větách a opravdu je přijmout za své. Procvičíte tím tak hned několik dovedností!
Navíc si k tomu zase přidáte trochu kontextu.
Vytvořit můžete i rozhovor, ve kterém se bude objevovat více slovíček, která se zrovna učíte, a trefit tím více much jednou ranou.
Jak na to? Nejjednodušší je metoda otázek a odpovědí, pomocí které dialog postupně sestavíte. Představte si třeba konverzaci z fantasy příběhu o magii:
There was a flame. – What kind of flame? – A blue one with sparkles. And the flame moved from place to place. – What else have you seen? – A wooden staff with ornaments.
Znovu opakuju: fantazii se opravdu meze nekladou.
Učte se angličtinu efektivně ????????
Jak se naučit anglicky
100 nejčastějších slovíček
Nejlepší online kurzy angličtiny
Více o angličtině
4. Vytvořte si kartičky
Kartičky (nebo také flashcards) jsou zlatým standardem učení slovíček. Snadno a rychle si je vyrobíte doma, a to přesně tak, jak vám to vyhovuje.
Princip je jednoduchý – z jedné strany kartičky je slovo v cizím jazyce, na druhé straně je překlad. Jednoduchým otáčením se tak sami vyzkoušíte z jeho znalosti. Projedete balíček, zamícháte a ověříte si svou paměť znovu.
Snadné, rychlé a hlavně efektivní.
Co ale dělat ve chvíli, kdy si nechcete nebo nestíháte vytvářet vlastní kartičky nebo preferujete interaktivnější metodu?
5. Využijte aplikace k lepšímu učení
V takovém případě vás moderní technologie nenechají ve štychu a můžete sáhnout po celé řadě mobilních aplikací na jazyky.
Vybírat můžete mezi těmi, které pro vás mají připravené předchystané balíčky kartiček se slovíčky jako je například Memrise a aplikacemi pro tvorbu vlastních kartiček.
V druhé kategorii (tvorby vlastních kartiček) je nejznámějším zástupcem aplikace AnkiDroid.
Můžete také vyzkoušet českou aplikaci na učení jazyků EasyLingo.
6. online kurz 1000 anglických slovíček
Kurz 1000 anglických slovíček pochází z dílny české jazykové platformy Online Jazyky a soustředí se jen a pouze na budování slovní zásoby.
K tomu mu pomáhají různé typy zábavných cvičení, každodenní opakování a metoda 30/70, o které už jsme mluvili.
A to všechno kompletně v češtině!
Doporučujeme online kurz:
1.000 anglických slovíček ????????
Kdo za kurzem stojí?
Autorem kurzu je česká jazykovka z Hradce králové Online jazyky, která má s tvorbou online výuky bohaté zkušenosti. Na internetu funguje od roku 2013 a za tu dobu vytvořili už 24 anglických kurzů pro všechny jazykové úrovně.
Jejich největší předností je ale fakt, že jde o český počin. Kurzy tak vytvářejí čeští lektoři na míru českým studentům. Proto se nemusíte bát, že byste ve vysvětleních plavali.
Co je obsahem kurzu?
Kurz je sestaven ze 4 tematických celků, které jsou ještě dále rozděleny do celkem 16 podkapitol.
Člověk
- Moje rodina
- Mé záliby
- Vlastnosti a emoce
- Profese a povolání
U nás doma
- Náš dům
- Kuchyně
- Dílna
- Zahrada
Svět kolem nás
- Ve víru velkoměsta
- Příroda a venkov
- Dovolená u moře
- Říše zvířat
Moje tělo
- Moje tělo
- Šaty dělají člověka
- Jste to, co jíte
- Ve zdravém těle, zdravý duch
Pro koho je kurz určen?
V kurzu si na své přijdou především začátečníci, kterým to představí nejužitečnější anglická slovíčka pro start jejich jazykové kariéry. Konverzace najednou budou snadnější.
Zavrhovat ho nemusí ale ani mírně pokročilí, protože jednotlivá témata jsou rozebrána do hloubky. Tak například v tématu rodiny se naučíte nejenom anglická slovíčka pro blízký rodinný kruh, ale i pro tu nevlastní část příbuzenstva.
Jak probíhá výuka?
Kurz jde na výuku velmi jednoduše: nejdřív se seznámíte s novými slovíčky (které si můžete nejenom přečíst s poslechnout, ale také stáhnout ve formě mp3 audia pro offline použití) a následně je procvičíte v několika cvičeních.
Doporučujeme online kurz:
1.000 anglických slovíček ????????
Čekají na vás křížovky, doplňovačky, přiřazování textu k obrázkům, překlady, poslech, mluvení a další druhy cvičení. Celá podkapitola je pak završena závěrečným testem.
K tomu přidejte procvičování slovíček pomocí kartiček a každodenní upevňování znalostí a získáte velmi efektivní nástroj pro zlepšení vaší angličtiny.
Nejspíš vás teď napadá, kolik to asi všechno stojí? Odpověď vás možná překvapí.
Kolik kurz stojí?
Celý kurz pořídíte za 890 Kč. A za tuto cenu získáváte:
- 450+ multimediálních výukových stránek
- 50+ stránek s výkladem
- 250+ interaktivních cvičení
- 1000+ nových slovíček a frází
- 15 druhů interaktivních a zábavných cvičení vhodných pro začátečníky
- okamžitý překlad vybrané věty či slova
- neomezený trénink výslovnosti
- neomezený trénink slovíček, frází, gramatiky a cvičení
- autentické audio poslechy
- video výklady
Navíc máte na celý kurz záruku vrácení peněz 14 dní a doživotní přístupy ke kurzu.
Zdroj: web onlinejazyky.cz
A ta nejlepší zpráva? Můžete si první lekci vyzkoušet zdarma! Zjistíte tak, jestli je kurz pro vás to pravé ořechové a jestli vám má co nabídnout.
Vyzkoušejte nezávazně první lekci zdarma
7. sledujte filmy v angličtině
Učit se jen očima nebo ušima nestačí. I odborníci jsou toho názoru, že si slovíčka nejlépe zapamatujeme tím, když zapojíme vícero smyslů najednou. V ideálním případě bychom je měli nejen vidět, ale také slyšet a představit si je. I proto je dobré sledovat filmy s anglickými titulky.
Nejlepší bude, když filmový snímek nebo seriál budete naprosto zbožňovat. Brzy se dostanete do stádia, kdy nejen, že budete předříkávat oblíbené pasáže v angličtině dopředu, ale také je začnete používat i v běžném životě.
Slovíčka se nám do hlady nesmí ukládat chaoticky, nýbrž v konkrétním kontextu. Jen tak je můžeme v praxi vyvolat. Klaďte proto důraz na váš přístup k učení.
8. zkuste to s podcasty a YouTube kanály
Způsobů, jak se efektivně naučit anglická slovíčka je mnoho. Pomoct mohou také YouTube kanály nebo podcasty. Zatímco jedno zpestří váš večer, druhé zpříjemní cestu do práce. V obou případech opět přijdete s angličtinou do styku.
V ideálním případě si najděte taková videa nebo podcasty, které se zaměřují na téma, jež jste se předcházející den učili. Oživíte si tak slovní zásobu, navíc ji uslyšíte v mnoha dalších kontextech.
✅ Doporučujeme vyzkoušet skvělý online kurz 1.000 anglických slovíček. Je to super.
9. Zapomeňte na biflování
Při učení slovíček se dopouštíme několika chyb. Tou nejzásadnější je, že se snažíme zpestřit si svou slovní zásobu pouhým biflováním.
Zkrátka vezmeme učebnici se dvěma sloupečky (jeden je s českými výrazy, druhý s anglickým překladem) a v duchu či polohlasně si je zopakujeme. Někdy si je jen “projedeme” očima.
Tento způsob učení se je však neefektivní. Nejen, že si ze slovíček nezapamatujete zhola nic, ale také si v hlavě utvoříte velký zmatek.
Mnohem lepší je učit se slovíčka v souvislostech. Používat je ve větách. Tvořit příběhy. Zkrátka učit se slovíčka jejich reálným používáním. Ale to už jsem říkali několikrát. 😉
Klidně můžete používat slovíčka i při konverzaci s rodinnými příslušníky sem tam vytaste spojení, které jste slyšeli v oblíbeném seriálu. Nebo si povídejte sami se sebou v angličtině. Nabízí se také hledání anglického rodáka, se kterým si budete párkrát do týdne volat.
Pokud hledáte rychlou a dostupnou lekci s rodilým mluvčím, tak na italki.com na vás čeká spousta profesionálních i amatérských lektorů z celého světa.
Během reálné konverzace se slovní zásoba výrazně zocelí.
Pár rychlých tipů na závěr
- Polepte si předměty v domácnosti anglickými názvy.
- Všímejte si anglických názvů v každodenním životě (billboardy, sladkosti, časopisy) a překládejte je.
- Začněte číst jednoduché knížky v angličtině, ke kterým patří i poslechové CD!