Francouzská slovíčka vám dávají zabrat a tápete, jak si s nimi poradit?
Chcete si je ukládat do paměti rychle, dlouhodobě a připravené k okamžitému použití?
Nejste jediní. Francouzština si pro nebohé studenty připravila celou řadu zákeřností a francouzská slovíčka jsou mezi nimi. Nejenže se těžko pamatují, ale psaná a mluvená verze je někdy jak nebe a dudy.
Co s tím?
Připravili jsme si pro vás 5+1 tipů, které vám pomohou pozvednout učení slovíček na vyšší úroveň.
Pojďme na to!
✅ Doporučujeme vyzkoušet skvělý online kurz 1.000 francouzských slovíček. ????????
1. Najděte si správný čas na učení
Každému z nás mozek pracuje nejlépe v trochu jinou dobu. Zatímco váš je nejaktivnější k večeru, soused může být ranní typ, který se s ubývajícím světlem učí hůře. Ani jedno není lepší nebo horší – pouze je důležité se tomuhle režimu přizpůsobit.
Zjistěte si, který čas je ten “váš” a vyhraďte si v něm volno na učení. Pravidelně. Postupem času si z toho uděláte zvyk a učení vám půjde ještě snadněji. A rychleji.
2. Objevte krásu francouzských písniček
Proč nespojit příjemné s užitečným? Francouzské písničky jsou krásné a poslechem si můžete rozšířit slovní zásobu raz dva. Není žádným tajemstvím, že texty písní si člověk zapamatuje rychleji a důkladněji než suchý telefonní seznam.
Klíčové je pořád k tomu přistupovat jako k učení. Takže si k poslechu připravte i papír a tužku a otevřete si text písničky. Vypisujte si francouzská slovíčka, která vás zaujala nebo zajímají a poslouchejte pozorně jejich výslovnost. Zároveň je zkoušejte opakovat a překládat si.
Uvidíte, že vám učení slovíček půjde jedna báseň. A jako bonus si rozšíříte i kulturní obzory.
Tip: Nemáte žádného oblíbeného francouzského interpreta? Zkuste písničky od zpěvaček Indily a Zaz anebo sáhněte po některém z mixů na YouTube.
3. Opakujte každý den – ale chytře
Křivka zapomínání je neúprosná, a proto je potřeba nezanedbávat opakování. Ideálně si k němu sednou každý den – a to podle oblíbené metody 70/30. O co jde?
Aby se nám nějaké slovíčko uložilo do dlouhodobé paměti, je potřeba ho mozku několikrát připomenout nebo ho případně spojit s výrazným podnětem (např. vzpomínka). Metoda 70/30 pracuje s první variantou, kdy se každý den naučíte 30 % nových slovíček a 70 % jich zopakujete.
Tím si nejenom upevníte paměťovou stopu, ale zároveň také nepřehltíte mozek novými slovíčky.
Další články o francouzštině ????????
Jak se naučit francouzsky
100 nejčastějších francouzských slovíček
Nejlepší online kurzy francouzštiny
4. Sáhněte po jazykových aplikacích
Mobilní aplikace jsou šikovným pomocníkem při učení nejen francouzštiny. Ty nejlepší z nich jsou zábavné, interaktivní a fungují na principu videoher, kdy vás odmění za aktivitu – a tím vás motivují k dalšímu studiu. Využít je můžete i ke slovíčkům.
A které jsou ty nejlepší? To hodně závisí i na vás a vašem stylu učení. Klasikou je Duolingo, kde procvičujete i slovíčka z různých témat, pomůže také Memrise, které se zaměřuje hlavně na budování slovní zásoby. A pokud si chcete seznamy slovíček skládat sami, zkuste kartičkovou aplikaci AnkiDroid.
Baví vás studium pomocí jazykový aplikací. Většina z nich má velkou nevýhodu, že neumí česky. To ale není případ české aplikace EasyLingo.
5. Vyberte nejfrekventovanější francouzská slovíčka
Nejde jenom o to se učit francouzská slovíčka, ale učit se ta správná. Taková, která opravdu využijete.
Proto je nejlepším krokem začít s těmi nejfrekventovanějšími francouzskými slovy. Získáte tak solidní základ pro další rozvoj jazyka. Základ, který vás podrží v prvních konverzacích a umožní vám se vyjádřit.
A kde je najdete? Buď si balíček můžete postupně vytvořit sami z učebnic, YouTube videí a internetových zdrojů anebo sáhnout po těch předvytvořených. Ty najdete například na zmíněném Memrise anebo v knihkupectví.
Anebo můžete využít náš bonusový tip!
Bonusový tip: 1000 francouzských slovíček
1000 francouzských slovíček je individuální online kurz od české jazykovky OnlineJazyky, který se zaměřuje právě na rozvoj slovní zásoby. S jejím budováním vám pomůže pomocí interaktivních úkolů, nahrávek výslovnosti a chytrého opakování pomocí kartiček.
Doporučujeme online kurz:
1.000 francouzských slovíček ????????
Kdo za kurzem stojí?
Online Jazyky se online výuce cizích jazyků věnují už od roku 2013 a za tu dobu vytvořili celou řadu vymazlených kurzů pro 6 světových jazyků. Těch francouzských je už 9 a dostat se s nimi můžete až na úroveň B2.
Jejich největší předností je jejich původ – všechny kurzy jsou kompletně v češtině a připravované českými lektory, takže se nemusíte bát, že byste výkladu neporozuměli. U slovíček se tohle hodí obzvlášť – nehrozí vám tak chybný překlad a následná nedorozumění.
Všechny kurzy jsou individuální, čímž vám umožňují si určit vlastní tempo, a zároveň se vám přizpůsobují a nabízejí vám k opakování věci, ve kterých chybujete.
Teď už se ale přesuňme přímo ke slovíčkovému kurzu. Jaká francouzská slovíčka se v něm naučíte?
Co je obsahem kurzu?
Kurz je sestaven ze 4 tematických celků, které jsou ještě dále rozděleny do celkem 16 podkapitol.
Člověk
- Moje rodina
- Mé záliby
- Vlastnosti a emoce
- Profese a povolání
U nás doma
- Náš dům
- Kuchyně
- Dílna
- Zahrada
Svět kolem nás
- Ve víru velkoměsta
- Příroda a venkov
- Dovolená u moře
- Říše zvířat
Moje tělo
- Moje tělo
- Šaty dělají člověka
- Jste to, co jíte
- Ve zdravém těle, zdravý duch
Pro koho je kurz určen?
Kurz cílí nejenom na nováčky a věčné začátečníky, kteří pomocí něj naberou slušnou zásobu do startu, ale nabízí využití i pro pokročilé studenty. Jednotlivá témata probírá do hloubky, a tak se například v kapitole o oblečení naučíte nejenom francouzská slovíčka běžného oblečení, ale také spodního prádla, obuvi, pokrývek hlavy a doplňků.
Zároveň mezi jednotlivými kapitolami a tématy můžete volně přeskakovat, takže si tam najdete to, co potřebujete.
Jak probíhá výuka?
Kurz je postavený na jednoduchém, ale účinném principu: nejdříve vám představí seznam slovíček i s nahrávkami jejich výslovnosti a následně si je procvičujete a opakujete.
Doporučujeme online kurz:
1.000 francouzských slovíček ????????
Cvičení je několik typů, které se různě střídají a přistupují k procvičování hravým způsobem. Narazit tak můžete třeba na doplňovačky, křížovky, přesmyky, obrázková cvičení a trénování výslovnosti. Rozhodně se nemusíte bát stereotypu!
Kromě procvičení nově naučeného můžete využít také procvičování už naučených slovíček pomocí virtuálních kartiček (tzv. flashcards, kdy máte na jedné straně slovíčko a na druhé překlad) a dalších krátkých cvičení.
Pamatujete si ještě na metodu 70/30, kterou jsme zmínili ve třetím tipu? Při ní tvoří opakování 70 % naučeného a nová slovíčka zbývajících 30 %. A právě s jejím principem se setkáte i v tomto kurzu.
Celý kurz je sice dostupný pouze online, ale můžete využít možnosti stažení slovíček a jejich výslovnosti v mp3 formátu a poslouchat je tak například při ranním dojíždění do práce.
Jak už bylo řečeno, kurz je individuální, a tak záleží jen na vás jaké si zvolíte tempo.
A teď nás čeká už jen ta nejdůležitější otázka: kolik to vlastně všechno stojí?
Kolik kurz stojí?
Celý kurz pořídíte za 890 Kč. A za tuto cenu získáváte:
- 450+ multimediálních výukových stránek
- 50+ stránek s výkladem
- 250+ interaktivních cvičení
- 1000+ nových slovíček a frází
- 15 druhů interaktivních a zábavných cvičení vhodných pro začátečníky
- okamžitý překlad vybrané věty či slova
- neomezený trénink výslovnosti
- neomezený trénink slovíček, frází, gramatiky a cvičení
- autentické audio poslechy
- video výklady
Navíc máte na celý kurz záruku vrácení peněz 14 dní a doživotní přístupy ke kurzu.
Zdroj: web onlinejazyky.cz
A ta nejlepší zpráva? Pokud si nejste jistý investicí do svého vzdělávání, tak si můžete celou první lekci vyzkoušet zdarma. Něco málo se naučíte a zjistíte jestli vám kurz bude vyhovovat.
Vyzkoušejte nezávazně první lekci zdarma