Když se vypravíte do světa za poznáním, je poměrně důležité, abyste se dokázali domluvit.
Znalost anglického jazyka je dnes poměrně běžná.
Víte, které vzdálené a exotické země můžete navštívit a počítat s tím, že se tu mluví anglicky?
Nový Zéland
Stát se nachází v jihozápadní části Tichého oceánu. Země se skládá ze dvou ostrovů, které se jednoduše nazývají Severní a Jižní.
Nový Zéland je zajímavý především svou přírodou a celou řadou endemických druhů zvířat i rostlin. K velmi pozoruhodným obyvatelům Zélandu patří například kakapo soví.
Coby oficiální jazyk je zde uznaná také maorština a novozélandský znakový jazyk. Dominantní je však angličtina, což také některým domorodcům vadí. Prý to potírá kulturu původních obyvatel.
Zvláštností novozélandské angličtiny je tzv. southlandský dialekt. Obyvatelstvo v této lokalitě totiž pochází velmi často ze Skotska, což se propsalo i do jazyka.
Nese to s sebou některé specifické obraty nebo slova přejatá právě ze skotské angličtiny, jako je „ashet“, tedy tác k servírování jídla.
Patrné jsou i rozdíly ve výslovnosti některých běžných slov, například „castle“, které se čte krátce.
Budete se možná divit, ale na naší planetě, existují i místa, kde se nedomluvíte anglicky. A nebo se vám budou vyloženě smát, že na ně mluvíte anglicky. A jsou to místa, kde byste to nečekali. ????
Bahamy
Bahamy jsou ostrovním státem v Karibiku. Jezdí se sem především za odpočinkem, Bahamy jsou synonymem luxusní dovolené na bělostných plážích a nekonečného klidu. K populárním patří například oblast Exuma.
Oficiálním panovníkem je Alžběta II., země je konstituční monarchií, která získala nezávislost na Velké Británii v roce 1973. Patří proto mezi anglicky hovořící země.
Angličtina je tu však značně ovlivněna kreolštinou. Lidový jazyk, kterým se tu běžně mluví, byl považován za špatnou angličtinu, a proto odmítán.
Teprve v posledních letech se objevují snahy tuto podobu uchovat a uznat, že se prakticky jedná o doklad unikátního vývoje zcela jedinečného a samostatného jazyka.
Turistům se tak doporučuje si alespoň pár základních frází před návštěvou této země oslovit. „Switcha“ je tak například běžné označení pro limonádu.
A frázi „leg short“ zase místní použijí, pokud někdo nebo něco dorazí pozdě.
Anglicky domluvíte i v spoustě zemí v Asii.
Chcete zlepšit svoji angličtinu? ????????
Jak se naučit anglicky
100 nejčastějších slovíček
Nejlepší online kurzy angličtiny
Jak na anglická slovíčka
Trinidad a Tobago
Republika Trinidad a Tobago je dalším ostrovním státem v Karibském moři, kde je oficiálním úředním jazykem angličtina. Dnes se jedná o prosperující stát, který zbohatl především na těžbě ropy.
Většinu ostrova pokrývá deštný prales. Pro turisty se jedná o místo nezapomenutelné exotické dovolené s krásnými plážemi i úchvatnou přírodou.
Domluvíte se tu anglicky, ale také francouzsky nebo španělsky.
Ačkoli byl jazyk založen původně na angličtině britské, v čase do něj pronikla celá řada amerikanismů. Angličtina je tak srozumitelná i pro běžného mluvčího, byť obsahuje některé specifické výrazy, které pravděpodobně pocházejí z trinidadské kreolštiny.
Například výraz „to lime“ je synonymem slovesa „hang out“, tedy slangový výraz pro „vyrazit si někam“.
Odlišný je ve srovnání s jinými anglicky hovořícími zeměmi také přízvuk, podle typické stoupající a klesající intonace se někdy označuje jako „zpívání“.
Jazyk se však od sebe odlišuje v závislosti na konkrétní lokalitě.
Barbados
Ostrovní království se nachází ve východní části Malých Antil.
Jde proto o velmi oblíbenou exotickou destinaci.
Nejkrásnější částí ostrova je podle mnohých Platinum Bay. Kromě moře tato lokalita umí nabídnout především překrásné korálové útesy. Země se navíc může pyšnit dlouhou tradicí výroby rumu. Nejstarší známá palírna pochází už z roku 1663.
Ostrov je zajímavou směsí typicky britské a ostrovní atmosféry.
Anglikánské kostely i všudypřítomné podobizny panovnice Alžběty II. se prolínají s půvaby exotického ostrova.
Svůj vliv hraje i to, že nezávislým na Británii se ostrov stal až v roce 1966, toto spojení s tak významně ovlivnilo i soudobou kulturu.
Oficiálním jazykem je zde rovněž angličtina. Kromě něj se tu hovoří jazykem nazývaným bajan. To je kreolský jazyk, který vznikl na základech angličtiny. Kromě vlivů britské angličtiny formovaly bajan i africké jazyky.
Začněte s cestováním v kolébce angličtiny a podívejte se na 10 důvodů proč navštívit Anglii
Kanada
Stát Kanada se nachází v severní části Severní Ameriky.
Není součástí USA, byť má na spojené státy úzké ekonomické a politické vazby. Formální hlavou státu je britská královna Alžběta II. Země je federativní konstituční monarchií.
Kanada je především krásná díky unikátní přírodě. Současně je i země značně rozlehlá. Je tak skoro nemožné obsáhnout všechny zajímavosti v krátkém čase.
K největším turistickým atrakcím patří například Niagarské vodopády. Zajímavé je i historické centrum Québecu.
Kanadská angličtina je proto mixem britské a americké angličtiny. Do jazyka se však propsaly i četné další vlivy. Pro nerodilé mluvčí tak může být matoucí podobnost s americkou angličtinou.
Podobně jako každá země má i Kanada typické jevy, které se v jazyce vyskytují.
Neměli byste být překvapeni, když na návštěvě v Kanadě od někoho uslyšíte citoslovce: „Eh?“ Jde o výraz údivu nebo nedůvěry.
V každodenní mluvě také velmi často budete slýchat typické anglické slovíčko „sorry“. Kanaďané jsou totiž velice zdvořilí.
Malta
Malta je ostrovní země, která se nachází ve Středozemním moři. Dovolená na Maltě je pro tuzemské obyvatele velmi dobře dostupná.
Užít si zde můžete atraktivní pláže i příležitosti ke koupání. Velmi krásná je především klidná atmosféra, která tu dýchá doslova na každém kroku. Přírodní bohatství se spojuje s dlouhou historií. Symbolem Malty jsou pestrobarevné rybářské čluny.
Také Malta patří mezi anglicky hovořící země, mluví se tu ale i maltsky a italsky.
Mezi místními obyvateli převažuje italština, nicméně i angličtinu a maltštinu většina lidí ovládá. Anglicky umí dle statistik 88 % lidí, kteří mají ji coby druhý jazyk.
Především v nespisovné mluvě je běžné střídání a propojování těchto jazyků do tzv. maltenglish. Hovorová maltština také přejala řadu slov z angličtiny, například je běžně užíván výraz „television“ neboli televize.
10 důvodů, proč navštívit Maltu
Kouzla hlavního města Valletta
Jamajka
Jamajka je ostrovní stát ve Střední Americe. Jeho formální hlavou je britská královna Alžběta II., ačkoli stát je dnes již na Velké Británii nezávislý.
Jamajka patří mezi oblíbené destinace opět zejména proto, že se jedná o zosobnění překrásné karibské přírody. Z turistického ruchu plynou do země značné zisky a díky tomu se jedná o poměrně rozvinutý stát.
Ostrovní stát byl objeven Kryštofem Kolumbem, kolonizovalo jej nejprve Španělsko, posléze šlo o korunní kolonii Velké Británie.
Dnes se jedná o největší anglicky mluvící ostrov v Karibiku. Většina místních však mluví anglickým nářečím patois, které se znatelně liší od britské či americké angličtiny.
Nejedná se o jamajskou angličtinu, která v sobě naopak prvky americké i britské angličtiny má.
Běžně se s ním mluví v komunitách i mimo domovskou Jamajku, používají jej sportovci a objevuje se také v některých písních. Ostatně ne nadarmo patří k symbolům Jamajky reggae.
Vanuatu
Republika Vanuatu, jak zní oficiální název, je státem, který se nachází v Oceánii.
Skládá se z přibližně 80 ostrovů. Mezi hlavní turistické atrakce patří především šnorchlování a potápění. Velmi zajímavá je i tradiční kultura.
Hovoří se zde mnoha domorodými jazyky. Úředním jazykem je jazyk nazvaný bislama, který je založený převážně na anglické slovní zásobě, v podstatě připomíná lámanou angličtinu.
Můžete se tak setkat s tím, že vás například ráno někdo pozdraví „Gud Moning“. Ovládá jej většina obyvatel.
Úředními jazyky jsou dále angličtina a francouzština. Pouze tyto dva jazyky jsou oficiálně vyučovány na školách.
Proto podíl osob, které jsou schopné v zemi mluvit anglicky, narůstá úměrně se zlepšující se vzdělaností populace, která je pak schopna angličtinu užívat jako svůj druhý jazyk.
Keňa
Keňská republika je východoafrickým státem, který se nachází při pobřeží Indického oceánu.
Z pohledu turismu patří k nejvyhledávanějším africkým zemím.
Do Keni se jezdí především na safari, země však nabídne i atraktivní pláže či zajímavá místa, na kterých doslova dýchá historie.
Za jednu z nejkrásnějších lokalit bývá považován například národní park Marine.
Angličtina zde patří k úředním jazykům, což je pozůstatek dob, kdy byla Keňa britskou kolonií.
Druhým úředním jazykem je svahilština, která je však pro našince velice nesrozumitelná. Turista se tu však bez potíží domluví, zejména v turisticky exponovaných oblastech je angličtina běžná.
V jednotlivých regionech se pak používají i další domorodé jazyky. Mluví se tu i arabsky, somálsky nebo hidsky.
Jihoafrická republika
Jihoafrická republika je nejjižnějším africkým státem. Na kontinentu patří k nejvyspělejším zemím.
Dějiny země poznamenaly četné rasové potyčky, ale také těžba zlata a diamantů.
Země patří mezi turisty ke zvláště populárním, protože nabídne mnoho možností, jak tu trávit volný čas. Jihoafrická republika je vhodným místem pro vysokohorskou turistiku, prázdniny na safari i odpočinek na pláži.
K nejkrásnějším lokalitám patří například Krugerův národní park.
Úředními jazyky jsou angličtina a afrikánština. Právě angličtina je považována za základní dorozumívací jazyk. V zemi je nicméně patrné, jak se jazyk odlišuje napříč jednotlivými sociálními vrstvami.
Jihoafrická angličtina je tak vlastně směsí různých dialektů, které se liší podle původu mluvčích (potomci přistěhovalců z Indie, Evropy atd.).