Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

Španělština

Obsah článku

Španělština je neuvěřitelně živým jazykem, což se také projevuje v každodenních obyčejných situacích. Na spoustu lidí působí občas dokonce i dojmem, že dva úplně normálně konverzující Španělé se rozhádali a za chvíli se poperou.

Realita je však naprosto jiná. Jedná se pouze o obrovský temperamentní rozdíl mezi jižními a severními evropskými zeměmi.

španělština

Naše články o španělštině:

Základní informace

Španělštinu zařazujeme mezi indoevropské jazyky, kam vlastně patří skoro všechny jazyky, které se používají na evropském kontinentu, jelikož mají podobné znaky a některá slova mají stejný původ.

Tato kategorie se rozděluje do dalších podskupin, na základě různých vlivů, které působily na názvosloví či gramatiku konkrétní jazyka. Z tohoto důvodu španělštinu zařazujeme mezi románské jazyky, jelikož se nejvíce inspirovala latinou. Dalšími jazyky, které se vyvinuly z latiny jsou italština, francouzština, portugalština a rumunština.

Z gramatického hlediska považujeme španělštinu za flektivní jazyk, jelikož zcela zřetelně se v ní objevuje časování a skloňování. Zajímavým aspektem však je to, že ve španělštině, stejně jako v češtině, lze vynechávat zájmena, jelikož samotný slovesný tvar nám velice často napovídá, o které osobě, kterého čísla se zrovna bavíme.

V samotném Španělsku existuje několik oficiálních dialektů španělštiny, které ale nejsou považovány za spisovnou formu tohoto jazyka. Ze všech existujících nářečí jako oficiální jazyk Španělského království byla vybraná kastilština, kterou se také s velikou pravděpodobností budete nejspíše učit v rámci svých budoucích hodinách španělštiny.

Historie španělštiny

Když to hodně zjednodušíme, tak kastilština byla ovlivněna především třemi jazyky, a to jsou arabština, katalánština a baskitčtina.

Po zdařile velké reconquistě (znovudobytí) Španělska v 15. století, vzniklo velice známé dílo Grammatica, které je vlastně prvním spisem pojednávajícím do detailů o kastilské gramatice.

Od 16. století se kastilština postupně stávala nejvíce rozšířeným španělským nářečím nejen v království na starém kontinentu, ale také v jeho koloniích.

Cestování se španělštinou

Španělština je jazykem, který má druhý největší počet rodilých mluvčích na světě, a to je přes 570 milionů lidí. Na prvním místě je čínština (přesněji dialekty: mandarínština, kantonština a wu) s 1 284 milióny lidí. Dá se tedy říci, že se španělštinou se nikdy neztratíte, protože vždycky se kolem vás najde někdo, kdo ji bude znát.

Kromě toho, že španělštinu samozřejmě použijete ve Španělsku, tak se s ní rozhodně domluvíte i v Jižní a Střední Americe, protože v mnoha státech je španělština buď oficiálním nebo jedním z oficiálních úředních jazyků. Mezi tyto země třeba patří: Mexiko, Panama, Honduras, Guatemala, Kostarika, Dominikánská republika, Portoriko, Kuba, Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie, Paraguay, Chile, Argentina a Uruguay.

V Africe se španělsky bez problémů domluvíte v Nicaragui, Rovníkové Guinee a Maroku. V Asii se především bude jednat o Filipíny.

Nesmíme samozřejmě zapomenout na obrovskou hispánskou menšinu ve Spojených státech, která se s každým rokem stává čím dál významnější.

Zajímavosti

Podle odborníků se při každodenním studiu a procvičování španělštiny dokážete tento jazyk naučit během pouhých 24 týdnů, a to na profesionální úrovni!

Španělština je třetím nejpopulárnějším jazykem na internetu! Na prvním místě je samozřejmě angličtina a na druhém čínština.

Kultura ve španělštině

Mezi největší fenomény moderní doby, co se týče španělských seriálů, patří La Casa de papel (česky Papírový dům) a Narcos, které najdete na Netflixu.

Španělská hudba, která je neuvěřitelně živá a jedinečná, rozhodně patří do populárního kánonu. Takoví umělci jako Enrique Iglesias, Ricky Martin, Shakira a David Bisbal svou tvorbou neskutečně obohatili světovou hudbu.

Doporučujeme:

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky