Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

Němčina

Obsah článku

V dnešní době němčina již nepatří mezi úplně nejpoužívanější světové jazyky, ale pořád je velice významná v průmyslové, obchodní a politické oblasti v rámci celého evropského kontinentu.

Německo se určitě stalo jedním z největších mezinárodních partnerů, kteří rozhodují o celostním dění.

Naše články o němčině:

Základní informace

Téměř všechny jazyky, které se vyskytují na území Evropské unie, zařazujeme mezi tzv. indoevropské jazyky. Tyto jazyky, ať jsou jakkoliv odlišné, tak nadále mezi nimi nalezneme nějaké konkrétní podobnosti.

Samozřejmě se toto rozdělení jazyků podle původu větví i dále. Němčina spolu s takovými jazyky jako jsou angličtina, nizozemština, norština a švédština patří mezi germánské jazyky, které jsou jednou z nejrozšířenějších jazykových skupin na celém světě.

Z gramatického úhlu pohledu je němčina jazykem polysyntetickým s prvky flexe, což znamená, že vytváří celou spoustu nejrůznějších složenin, ale pořád využívá mírných změn v koncovkách sloves, kterými určuje osobu a čas. U podstatných jmen se celkem objevují čtyři pády.

Pokud se podíváme na historický vývoj němčiny, tak musíme brát v potaz všechna nejdůležitější v Německu existující nářečí tzn. horní, střední a dolní němčina. Všechny tyto tři dialekty se liší tím, k jak velkému posunu ve výslovnosti hlásek došlo během 8. století n.l. V horní němčině došlo k úplně změně, ve střední k částečné a v dolní k žádné.

Němčinou, kterou se s velikou pravděpodobností budete nejspíše učit na jazykových kurzech nebo ve škole, bude právě horní němčina, která svou první kodifikací spisovného jazyka prošla v roce 1996. Následné reformy se konaly v letech 2004 a 2006.

Cestování s němčinou

Pokud si myslíte, že němčinu na svých cestách během dovolené vůbec nepoužijete, tak se rozhodně pletete. Němčinu nejvíce použijete v Evropě, a to v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Lucembursku, Belgii (německojazyčné společenství v provincii Lutych), Francii (Alsasko a Lotrinsko), Dánsko (Šlesvicko) a ve spoustě dalších oblastí, které hraničí s nějakou německy mluvicí zemí.

Toto však není všechno! V Severní Americe existuje spousta mluvčích, se kterými se také můžete dorozumět německy. Především se jedná o USA (státy: Pensylvánie, Severní Dakota, Jižní Dakota a Texas) a Kanada, protože německá menšina tam tvoří až 9,6% menšinové populace.

I v Jižní Americe si budete moci vyzkoušet své dovednosti v německém jazyce, a to přesně v takových státech jako jsou: Argentina, Chile, Paraguay a Brazílie.

V Africe naleznete dva státy, ve kterých se vám němčina bude rozhodně hodit, a to jsou Namibie a Jihoafrická republika. V Namibii byla němčina regionálním oficiálním jazykem bílé menšiny, a to do roku 1989.

Navíc němčinu také rozhodně použijete v Izraeli, kde žije až několik desítek tisíc lidí, kteří ji používají na denní bázi.

Dohromady existuje tedy až 120 milionů mluvčích německého jazyka po celém světě, z čehož 95-100 milionů lidí jsou lidé pocházející ze zemí, ve kterých je němčina oficiálním úředním jazykem.

Zajímavosti

Němčina je celosvětově proslulá svou neuvěřitelnou schopností vytvářet velice dlouhá slova, která překvapivě opravdu mají nějaký skutečný význam. Za dvě nejdelší německá slova považujeme:

  • Telekommunikations­kundenschutzverordnung à nařízení ochrany zákazníků telekomunikací
  • Nachrichtenübermittlungs­beschleunigungssystem à akcelerační systém transferu zpráv

Kultura v němčině

V poslední době se Německo proslavilo velice oblíbeným a populárním seriálem na Netflixu, který se jmenuje „Dark“, a který je na této streamingové platformě dostupný v originále, díky čemuž si budete moci vychutnat tuto seriálovou perličku v původním znění.

Doporučujeme:

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky