Sleva 20 % na jazykové kurzy od Easy Linga. Použijte slevový kód: SPEAKANDTRAVEL

Rychlý přehled

Angličtina – fakta a zajímavosti

Obsah článku

V dnešní době angličtina je tím nejvýznamnějším jazykem na celém světě.

Kdo nemluví anglicky, tak nemá vlastně přístup k tomu nejdůležitějšímu mezinárodnímu dění, ať už v kulturní nebo vědecké sféře.

Pokud chcete být v obraze, tak musíte umět alespoň trochu anglicky.

Angličtina

Články o angličtině

Články s anglickými slovíčky a frázemi

Základní informace

Každý jazyk samozřejmě lze zařadit do nejrůznějších kategorií podle toho, jestli budeme zrovna řešit jeho příbuznost s ostatními jazyky, jeho syntax atd.

Z hlediska původu lze angličtinu považovat za „člena“ obrovské rodiny indoevropských jazyků, které se následně rozdělují do dalších podskupin.

Angličtina patří spolu s němčinou, nizozemštinou, norštinou a švédštinou do takzvaných germánských jazyků. Germánské jazyky se nám potom samozřejmě ještě větví do dalších kategorií.

V případě, že budeme brát v potaz gramatiku, tak angličtinu považujeme za analytický jazyk s některými prvky flexe (tzn. ohýbání). Kdysi ale tomu tak nebylo, protože ve 4. století n. l. bychom mohli „praangličtinu“ považovat za syntetický jazyk tzn. vyskytovalo se v něm skloňování a časování. Staroangličtina či anglosaština se začala vyvíjet na začátku 5. století a její vývoj byl ukončen ve 12. století. Lze tedy 12. století považovat za prvopočátek angličtiny, kterou známe dodnes.

Cestování s angličtinou

Když nebudeme opět řešit, že angličtina je moderní lingua franca (tzn. celosvětový dorozumívací jazyk), tak anglicky se domluvíte ve Spojených státech amerických, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii a vlastně ve všech zemí, které byly britskými koloniemi a dodnes patří do tzv. Commonwealth of Nations, což je hlavně ekonomická organizace, která sdružuje právě bývalé kolonie britského království.

S angličtinou se dokážete domluvit vlastně s téměř každým po celém světě. Ať už má člověk lepší nebo horší jazykové kompetence, tak angličtina bude ihned volbou číslo jedna každého člověka, co se bude chtít s vámi domluvit v cizině.

Přesně z tohoto důvodu je důležité umět alespoň nějaké základy, abyste si bez problému dokázali na prázdninách či během pracovního cestování vyřídit všechny důležité záležitosti zcela sami., aniž byste potřebovali nějakou jazykovou „asistenci“.

Nemusíte angličtinu ovládat na úrovni rodilého mluvčího, abyste byli schopni se domluvit s někým na letišti při odbavování zavazadla nebo si koupit kávu v italské kavárně. Stačí vám k uskutečnění těchto jednoduchých činností naprosto základní slovní zásoba a gramatika, kterou zvládnete se naučit během několika měsíců.

Zajímavosti

Angličtina je velice živým jazykem, který se vyvíjí daleko dynamičtěji než ostatní světové jazyky. Každý dvě hodiny se ve slovníku objevují nová slova s jejich definicemi.

Během roku to činí až 4 000 nových slov! Samotný Shakespeare údajně svými divadelními představeními a dalšími uměleckými díly obohatil angličtinu až o 1 000 nových vyjádření, které se používají dodnes např. addiction (závislost), break the ice (uvolnit atmosféru) atd.

To z angličtiny dělá jazyk, který má nejbohatší slovní zásobu ze všech ostatních světových řečí.

Angličtinu používá až 1,5 miliard lidí, což je 20 % světové populace. 600 000 až 700 000 tisíc z nich jsou lidé, kteří nejsou rodilými mluvčími. Průměrný rodilý mluvčí angličtiny zná 20 000 až 30 000 slov.

Kultura v angličtině

Angličtina rozhodně je jazykem pop-kultury. Všechny nejznámější seriály, filmy a písníčky najdete právě v angličtině, jelikož většina kvalitních a celosvětově známých zdrojů nebo internetových platforem, jako jsou např.

Netflix, HBO GO/HBO MAX, Amazon Prime, Disney Plus, Hulu, YouTube, Spotify atd., jsou právě v angličtině.

Tak jak jsem psala na začátku, pokud chcete být v obraze světového dění, tak měli byste mít alespoň nějaké základy angličtiny.

Doporučujeme:

Oblíbená audiokniha

Běžně: 399 Kč

Dnes: 199 Kč (ušetříte 200 Kč)

E-shop ProgresGuru slaví 10. narozeniny a všechny audioknihy teď pořídíte za 199 Kč. Více zde >>

Dárek zdarma 🎁

E-book: 10 + 2 hacků jak na ANGLIČTINU pro samouky